Partidele politice ar putea rămâne fără subvenţie, dacă folosesc banii primiți în detrimentul țării

12 februarie 2026, 19:29

Partidele politice ar putea rămâne fără subvenţie, dacă folosesc fondurile primite de la stat în detrimentul țării. Propunerea vine din partea deputatului liberal Ionut Stroe, care a depus în Parlament un proiect de modificare a legii privind finanțarea activității partidelor politice. Inițiativa vine după ce au apărut informații potrivit cărora liderul AUR, George Simion, ar fi aprobat semnarea unui contract de 1,5 milioane dolari pentru a denigra România în SUA. Informația a fost respinsă de liderii Alianței pentru Unirea Românilor.

Partidele politice și-ar putea lua adio de la subvenția pe care o primesc lunar, de la stat , dacă banii încasați sunt utilizați pentru acțiuni, mesaje, servicii sau materiale care aduc atingere imaginii României, sau intereselor statului.

Legea privind finanțarea partidelor politice și a campaniilor electorale ar putea fi modificată, la inițiativa deputatului PNL Ionuț Stroe, care a depus un proiect în acest sens, în Parlament.

Legislația care finanțează activitatea partidelor politice nu trasează anumite limite care să prevină asemenea derapaje și nici nu stabilește instituțiile care ar trebui să monitorizeze comportamentul membrilor formațiunilor politice.

Inițiativa de modificare a legii vine după ce, în spațiul public, au apărut informații legate de faptul că George Simion ar fi cheltuit anul trecut 1,5 milioane de dolari pentru servicii de lobby împotriva României, în Statele Unite ale Americii.

Partidele politice primesc lunar subvenții considerabile de la bugetul de stat prin Autoritatea Electorală Permanentă.

În 2025 PSD, AUR, PNL, USR, SOS România, POT, PMP și Forța Dreptei au primit în total 212 milioane de lei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite