Parteneriat România – Republica Moldova. A fost lansat „Cercul de la Chișinău”

31 mai 2026, 17:49 (actualizat 31 mai 2026, 17:51)

Republica Moldova şi România continuă eforturile pentru creşterea economiei şi dezvoltarea regională. Astăzi, a fost lansată asociaţia „Cercul de la Chişinău”, o instituţie similară cu cea de la Bucureşti, care îşi propune să implementeze proiecte sociale de lungă durată.

Este vorba despre educaţie, medicină, filantropie şi sprijin pentru persoane aflate în dificultate. „Cercul de la Chişinău” a fost lansat de Patronatul pentru Dezvoltare Durabilă România-Republica Moldova.

Laurențiu Pavelescu, preşedinte, PDDRM: „Cercul de la Chişinău se referă la o infrastructură umană. Sunt şapte programe, printre care, de exemplu, „Biblioteca pentru toţi”- facilitarea accesului la carte pentru comunităţi. „Doctorul tău” – facilitarea unor servicii medicale, caritate, speranţa, pentru a ajuta seniorii noştri.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite