Parlamentul iranian exclude reluarea discuțiilor cu SUA în domeniul nuclear până la îndeplinirea condițiilor prealabile

SUA - Iran / Arhivă
16 July 2025, 13:31

Parlamentul iranian a transmis, într-un comunicat,  că țara nu ar trebui să reia negocierile nucleare cu Statele Unite până când nu sunt îndeplinite condițiile prealabile, potrivit Reuters.

„Atunci când SUA folosesc negocierile ca instrument pentru a înșela Iranul și a acoperi un atac militar brusc al regimului sionist (Israel), discuțiile nu pot fi purtate ca înainte. Trebuie stabilite condiții prealabile și nu pot avea loc noi negocieri până când acestea nu sunt pe deplin îndeplinite”, se arată în comunicat.

Iranul pune condiții pentru reluarea negocierilor diplomatice cu Statele Unite

Teheranul vrea ca Washingtonul să excludă noi atacuri asupra sa.

Nu le dau nimic, spunea Donald Trump într-un mesaj pe rețeaua sa de socializare, luna trecută.

‘Nu ofer NIMIC Iranului, spre deosebire de Obama, care le-a dat miliarde de dolari‘ pentru acordul din 2015, cunoscut sub numele de JCPOA (Planul Comun și Cuprinzător de Acțiune), a scris președintele american pe Truth social.

‘Nici măcar nu vorbesc cu ei, din moment ce le-am DISTRUS complet instalațiile nucleare‘, a adăugat el.

Statele Unite s-au alăturat ofensivei aliatului lor israelian prin bombardarea a trei situri nucleare din Iran în noaptea de 21 spre 22 iunie.

Înaintea conflictului aerian de 12 zile, Teheranul și Washingtonul purtaseră deja cinci runde de negocieri indirecte, mediate de Oman. Partea iraniană nu a acceptat  cererile americane potrivit cărora Iranul trebuie să renunțe la programul său de îmbogățire a uraniului.

Săptămâna trecută, Abbas Araqchi a reiterat că Teheranul nu va accepta un acord care să-i interzică îmbogățirea uraniului și a exclus discuțiile despre alte subiecte, precum programul de rachete balistice. „Nu vom discuta nimic care nu se referă direct la domeniul nuclear”, a subliniat oficialul.

Președintele american Donald Trump a declarat la rândul său că nu se grăbește să reia negocierile, afirmând că siturile nucleare ale Iranului sunt acum „distruse”.

În acelaşi timp, Statele Unite, Franța, Marea Britanie și Germania, au stabilit sfârșitul lunii august ca termen-limită pentru semnarea unui nou acord.

Ministrul francez  de Externe a avertizat că, în lipsa unui progres concret, Parisul, Londra și Berlinul vor declanșa mecanismul ONU care ar reimpune sancțiuni internaționale asupra Iranului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite