Papa Leon, ripostă după atacul președintelui SUA: Nu mă tem de administrația Trump sau să vorbesc cu voce tare despre mesajul Evangheliei
Papa Leon al XIV-lea a declarat astăzi că „nu se teme de administrația Trump” și va continua să vorbească după ce președintele SUA i-a criticat comentariile despre războiul cu Iranul.
„Nu voi intra în dezbateri. Lucrurile pe care le spun nu sunt menite să atace pe nimeni”, a declarat Papa Leon reporterilor de la avionul papal. „Îi invit pe toți oamenii să caute modalități de a construi punți de pace și reconciliere, să caute modalități de a evita războiul ori de câte ori este posibil.”
Supatele a promis că „va continua cu ceea ce cred că este misiunea Bisericii în lumea de astăzi”.
„Nu mă tem de administrația Trump sau să vorbesc cu voce tare despre mesajul Evangheliei, ceea ce cred că sunt aici să fac, ceea ce este aici să facă biserica. Nu suntem politicieni, nu abordăm politica externă din aceeași perspectivă (așa cum) ar putea-o înțelege el. Dar cred în mesajul Evangheliei, ca un făcător de pace.”

