Trump: “Papa trebuie să înțeleagă că trăim într-o lume rea”. Papa Leon: „Este o lume cu susul în jos”
“Papa trebuie să înțeleagă că trăim într-o lume rea”, motivează Donald Trump tiradele la adresa suveranului pontif. „Este o lume cu susul în jos”, este de acord Papa Leon al XIV-lea, dar asta pentru că liderii care jefuiesc resursele pentru a le transforma în arme şi perpetuează un ciclu nesfârșit de destabilizare și moarte. „Lumea este prădată de o mână de tirani”, a declarat suveranul pontif, în Camerun.
Reporter: Domnule președinte, ați fi dispus să vă întâlniți cu Papa pentru a aplana divergențele, în interesul catolicilor care sunt divizați?
Donald Trump: Nu cred că este necesar.
Reporter: De ce vă certați cu Papa? Nu vă faceți griji că acest lucru îi supără pe susținătorii dumneavoastră?
Donald Trump: Nu, nu, nu. Trebuie să fac ceea ce este corect. Papa trebuie să înțeleagă asta, e foarte simplu. Nu am nimic împotriva Papei. Fratele său este un susținător al mișcării MAGA. Îmi place fratele său, Louis.
Reporter: De ce vă certați cu el?
Donald Trump: Nu mă cert cu el. Papa trebuie să înțeleagă că aceasta este lumea reală. E o lume rea.
Papa Leon al XIV-lea: „Cei care jefuiesc resursele pământului vostru investesc, în general, o mare parte din profit în arme, perpetuând astfel un ciclu nesfârșit de destabilizare și moarte. Este o lume cu susul în jos, o exploatare a creației lui Dumnezeu, care trebuie denunțată și respinsă de orice conștiință cinstită”.

