Papa Leon al XIV-lea a vizitat Capela Sixtină şi a redeschis apartamentul papal din Palatul Apostolic
După ce a adresat primul său mesaj credincioşilor, în Piaţa Sfântul Petru, noul Suveran Pontif a vizitat Capela Sixtină, locul unde conclavul cardinalilor l-a ales să îi succeadă Papei Francisc, după numai 4 runde de vot.
Apoi, Papa Leon al XIV-lea a redeschis apartamentul papal din Palatul Apostolic.
Potrivit protocolului, apartamentul a fost sigilat la moartea Papei Francisc, pe 21 aprilie.
Acum, sigiliile au fost înlăturate, iar Sfântul părinte a descuiat apartamentul destinat papilor.
Predecesorul său nu a dorit să locuiască în Palatul Apostolic de la Vatican şi a ales un spaţiu mai modest, în Casa Sfintei Marta.
Presa italiană notează că Papa Leon al XIV-lea ar urma să revină în locuinţa oficială destinată papilor, însă este nevoie de renovări.
Deocamdată, el va sta tot în Casa Sfintei Marta, situată în apropierea Bazilicii Sfântul Petru.

