Pălărie (USR): Senatul şi-a tras abonament de moţiuni simple. Miniştrii USR, cei mai vizaţi
Senatorul USR Ştefan Pălărie consideră drept “o ciudăţenie” faptul că cele mai multe moţiuni simple iniţiate de Opoziţie la Senat, în actuala sesiune parlamentară, au fost îndreptate împotriva miniştrilor USR.
“Astăzi, la Senat, avem o nouă moţiune simplă. E ca şi când Senatul României şi-a tras abonament de moţiuni simple. Aş vrea să fac un pic de istoric, în aceste moţiuni simple, ca să înţelegem cu toţii în spatele detaliilor. Pe această structură parlamentară, după alegerile din decembrie 2024, în prima sesiune a anului trecut, am avut în total trei moţiuni simple. Pe o perioadă asemănătoare ca număr de săptămâni, a doua parte anului trecut, de când guvernul Ilie Bolojan a fost instaurat, şi inclusiv până acum în martie, au fost depuse alte 11 moţiuni.
Şi aş vrea să vă fac palmaresul acestor 11 moţiuni. Cinci dintre ele sunt adresate miniştrilor USR, patru dintre ele miniştrilor PNL, una dintre ele miniştrilor UDMR şi una dintre ele unui ministru PSD. Eu sunt absolvent de Statistică şi în capul meu, atunci când arunci la întâmplare într-o mulţime de elemente un ac sau ce doriţi dumneavoastră, statistic mai degrabă nimereşti pe cei mai mulţi. Pentru mine, faptul că avem cele mai multe moţiuni simple depuse împotriva USR, chiar dacă avem patru miniştri în total în formarea acestui Guvern, este o ciudăţenie”, a declarat Pălărie, luni, la Senat.
Potrivit lui Pălărie, faptul că împotriva celor şapte miniştri PSD a fost depusă, în acelaşi interval de timp, doar o singură moţiune simplă, reprezintă “un miracol”.
“De asemenea, faptul că, în ciuda faptului că ai noştri colegi de la PSD, care au şi un vicepremier separat şi şase miniştri, deci matematic şapte, au o singură moţiune, iar este mai degrabă o chestiune de miracol, cumva Opoziţia nu a nimerit miniştrii, colegii de la PSD. Dar, nu-i nimic, noi ne vom întâlni, vom dezbate moţiunea simplă depusă împotriva ministrului Dragoş Pîslaru”, a adăugat Pălărie.
Senatorul USR a afirmat că blocarea activităţii miniştrilor, prin prezenţa la dezbaterea moţiunilor simple, i se pare că “deja mută discuţia din rolul de Opoziţie democratică în rolul de sabotor al României”.
“Şi aş vrea doar să le mai spun suveraniştilor că, în aceste vremuri, când în politica internaţională elementele de securitate par să ameninţe sau să pună sub semnul întrebării preţul cotaţiilor de petrol, de combustibil, în momente ca acestea, cei mai importanţi rămân totuşi banii europeni şi mecanismele financiare de protecţie europene. Eu îi înţeleg pe suveranişti că ei nu cred nici în Europa, nici în destinul european al României, nici în direcţia proeuropeană, dar faptul că măcar în aceste vremuri sau mai ales că în aceste vremuri blochează activitatea unui ministru al Fondurilor Europene, care ar trebui să fie astăzi în minister şi să-şi facă treaba, mi se pare că deja mută discuţia din rolul de Opoziţie democratică în rolul de sabotor al României”, a spus Pălărie.
***
Moţiunea simplă formulată de senatorii Opoziţiei împotriva ministrului Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, prin care este criticat modul de gestionare a riscului ca România să nu încaseze integral toate tranşele PNRR asumate până la finalul programului, va fi dezbătută şi votată luni, în plenul Senatului, potrivit site-ului forului legislativ.

