Pacienții internați la Spitalul Floreasca după explozia din bloc vor fi externați la finalul săptămânii

O explozie puternică s-a produs într-un bloc situat pe ”Calea Rahovei”
21 October 2025, 10:40 (actualizat 21 October 2025, 10:41)

Pacienții răniți în explozia care a avut loc pe 17 octombrie în cartierul Rahova și care sunt internați la Spitalul Clinic de Urgență ‘Floreasca’ vor fi externați la finalul săptămânii, a informat marți unitatea medicală.

Toți pacienții sunt bine, se vor externa la sfârșitul săptămânii’, a anunțat sursa citată.

Trei persoane au decedat în urma exploziei din Capitală, 20 au fost rănite, dintre care 15 au fost transportate la spital. O persoană cu arsuri grave a fost transportată la un spital din Austria.

Din cele 15 victime anunțate de vineri după-amiază, cinci au mai rămas în spital. Între ele este o femeie cu arsuri, internată la Spitalul ”Bagdasar Arseni”. Femeia este ”staţionară stabilă” și a fost pansată luni dimineață.

Cea de-a doua persoană cu arsuri a fost transferată la o clinică din Graz, Austria.

La Spitalul Grigore Alexandrescu este sub monitorizare o tânără de 17 de ani, care a suferit mai multe lovituri la coloană după ce a căzut de la etajul 7 la etajul 5.

Alte trei persoane sunt în continuare sub evaluare și monitorizare la Spitalul Clinic de Urgenţă „Floreasca”. Doi dintre ei sunt oameni care au suferit răni în urma exploziei. O femeie de 58 de ani care avea o fractură de bazin și lovituri în zina coloanei, dar și un bărbat de 63 de ani cu pneumotorax.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite