Opt pugilişti români vor lupta la turneul de la Busto Arsizio (Italia), pentru calificarea la Olimpiadă

Presedintele FRB, Vasile Citea (Foto: GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO)
22 February 2024, 08:36

Opt pugilişti români, patru fete şi patru băieţi, vor participa în perioada 3-11 martie la turneul de la Busto Arsizio (Italia), penultima competiţie care oferă biletele pentru Jocurile Olimpice de la Paris, prilej cu care preşedintele Federaţiei Române de Box, Vasile Cîtea, speră să califice cel puţin o fată şi un băiat.

”Mergem cu patru băieţi şi patru fete. Obiectivul este să mai calificăm o fată şi un băiat. La fete, e clar că Nechita Claudia e în pole position, iar la băieţi avem două variante, Cosmin Gîrleanu şi Andrei Arădoaie, cu pretenţii de calificare. Sperăm să reuşească amândoi. Îmi doresc să obţinem calificările acum şi nu la ultimul turneu. Ce e în mână nu-i minciună. Sper din toată inima să se finalizeze aici coşmarul şi stresul cu calificările. Şi apoi vom vedea cine va mai face deplasarea în Thailanda, la ultimul turneu de calificare”, a spus preşedintele Vasile Cîtea pentru AGERPRES.

Mihaela Bădescu (cat. 50 kg), Claudia Nechita (cat. 57 kg), Loredana Marin (cat. 60 kg) şi Andra Sebe (cat. 66 kg), antrenate de Adrian şi Mihaela Lăcătuş, vor face deplasarea la sfârşitul lunii februarie în Italia, în timp ce Cosmin Gîrleanu (cat. 51 kg), Robert Jitaru (cat. 63,5 kg), Marcel Nistreanu (cat. 71 kg) şi Paul Andrei Arădoaie (cat. 80 kg) vor fi însoţiţi de antrenorii Dumitru Dorobanţu şi Valentin Vrânceanu.

Gîrleanu, care după JO de la Tokyo a făcut pasul la profesionism şi a obţinut recent a patra sa victorie consecutivă în Mexic, îndeplineşte însă criteriile de a participa la Jocurile Olimpice, în timp ce Robert Jitaru, dublu campion european de seniori Under-22, a revenit în box după ce s-a retras iniţial în vara anului 2022, cu obiectivul declarat de a se califica la Paris şi a obţine o medalie olimpică. Andrei Arădoaie, campion european de tineret şi campion european Under-22, medaliat de bronz la Europenele de seniori din 2022 de la Erevan, s-a antrenat la începutul anului în Cuba şi speră să obţină prima sa calificare la Olimpiadă.

Lăcrămioara Perijoc (cat. 54 kg), care a obţinut deja calificarea la Paris 2024 graţie medaliei de argint de la Jocurile Europene de anul trecut, va face şi ea deplasarea în Italia pentru a face sparring cu adversare mai puternice decât în ţară.

Turneul de la Busto Arsizio reuneşte 626 de boxeri (235 fete şi 391 băieţi) din 113 naţiuni şi pune la bătaie 21 de locuri cotă pentru turneul feminin, respectiv 28 la masculin.

Pentru a obţine calificarea la Paris, Mihaela Bădescu trebuie să se califice în semifinale, la fel Loredana Marin şi Andra Sebe. La categoria Claudiei Nechita sunt disponibile însă doar două locuri şi are nevoie să ajungă în finală.

La băieţi, sunt patru locuri la toate categoriile boxerilor români, astfel că accederea în semifinale le-ar aduce automat şi calificarea olimpică.

Ultimul turneu care acordă locuri cotă va avea loc la Bangkok, în Thailanda, în perioada 23 mai-3 iunie. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite