Opoziția vrea să demită Guvernul Marcel Ciolacu. Ce șanse are
Opoziţia se pregăteşte să demită guvernul. AUR şi SOS strâng semnături pentru o moţiune de cenzură şi caută sprijinul cât mai multor parlamentari, indiferent de tabăra politică. Reprezentanţii PSD şi PNL cred că e doar un demers populist care nu va avea susţinere în Parlament. Însă USR analizează și varianta unui vot pentru demiterea cabinetului Ciolacu.
AUR a anunțat încă de la începutul săptămânii că va declanșa procedura pentru demiterea Cabinetului Ciolacu. În paralel, parlamentarii SOS au finalizat deja strângerea semnăturilor.
DUMITRU COARNĂ, liderul deputaților SOS: Grupul SOS a strâns semnături pentru depunerea unei moțiuni de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu, lucrăm împreună cu AUR, iar luni, 17 februarie 2025, vom depune împreună o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu.
George Simion, liderul deputaților AUR: Mulțumim tuturor celor din grupurile parlamentare care semnează. SOS, așteptăm ca cei de la USR să semneze și să voteze moțiunea “Premierul Nordis trebuie să plece”.
Reprezentanții PSD şi PNL spun că demersul este populist şi nu va avea susținerea majorității parlamentare.
MIRCEA ABRUDEAN, vicepreședinte cu atribuții de președinte al Senatului: Este inutil, nu există motive serioase pentru moțiune, dar sigur este dreptul Opoziției să facă așa ceva. Nu există posibilitatea ca această moțiune. Este un gest politic, populist. Interesul nostru este să generăm stabilitate.
Daniel Suciu, deputat PSD: Evident că nu vom vota o moțiune de cenzură care va duce la căderea propriului guvern. Sunt convins că moțiunea de cenzură nu va întruni numărul de voturi. Cu siguranță exclud asemenea posibilitate, niciun parlamentar PSD nu va vota asemenea moțiune.
Deocamdată, USR nu și-a anunțat poziția, însă analizează posibilitatea să voteze documentul care ar putea duce la demiterea Guvernului.
IONUȚ MOȘTEANU, liderul deputaților USR: Marcel Ciolacu nu poate fi premier credibil. A făcut dezmățul bugetar trei ani, rămâne agățat cu dinții de scaunul de la Palatul Victoria, cred că zilele lui sunt numărate.
Moțiunea de cenzură poate trece cu votul a 233 de parlamentari din totalul de 464. Coaliția PSD-PNL-UDMR are împreună 225 de senatori și deputați, la care se adaugă cei 17 ai Minorităților naționale, adică un total de 242 de senatori și deputați. În acest moment, Opoziția nu adună numărul necesar de voturi pentru adoptarea moțiunii, însă balanța ar putea fi înclinată în funcție de voturile USR și chiar ale unora dintre parlamentarii de la Putere.
NUMĂR TOTAL AL PARLAMENTARILOR 464 senatori şi deputaţi
PSD-PNL-UDMR 225 senatori şi deputaţi
MINORITĂŢILE NAŢIONALE 17
VOTURI NECESARE PENTRU TRECEREA MOŢIUNII DE CENZURĂ 233 voturi

