ONU: „Anarhia” se răspândește în Gaza din cauza desființării de către Israel a autorităţilor de ordine publică
Șeful Biroului ONU pentru drepturile omului (OHCHR) a avertizat vineri că „anarhia” se răspândește în Fâșia Gaza, cu jafuri, omoruri și împușcături, în timp ce populația se confruntă cu o criză umanitară acută.
Anarhia se răspândește, a declarat Ajith Sunghay, care s-a întors joi dintr-o vizită în Gaza.
El a declarat că s-a întors din Gaza joi, după ce a petrecut acolo câteva săptămâni. El a descris scenele disperate de pe teren. „Am văzut o motocicletă și o remorcă încărcate cu bunuri personale care ardeau pe drum. Nu era niciun cadavru. Dar era clar că nimeni nu ar fi putut supraviețui loviturii. Pe același drum, am văzut o căruță trasă de un măgar însângerată, încărcată și ea cu bunuri personale. Și aceasta era abandonată. De ce și cine a efectuat aceste atacuri nu este clar.
„Oamenii din Gaza suferă enorm. Este cu adevărat o situaţie disperată”, a spus el.
Jeremy Laurence, purtător de cuvânt al OHCHR, a declarat că războiul a întors oamenii din Gaza unii împotriva celorlalţi într-o luptă pentru supraviețuire, iar comunitățile sunt distruse.
„Există jafuri, justiție populară, extorcare de bani, dispute familiale, împușcături la întâmplare, lupte pentru spațiu și resurse și vedem tineri înarmați cu bastoane care păzesc baricadele”, a spus el.
În ultima săptămână, 503 palestinieni au fost uciși, majoritatea în centrul Gazei, potrivit Ministerului Sănătății din Gaza.

