Olaf Scholz: „E momentul să discutăm cum să ieşim mai repede din această situaţie de război”
Cancelarul german Olaf Scholz consideră că Rusia trebuie invitată la următoarea conferinţă de pace, prin care se va încerca oprirea razboiului din Ucraina.
Șeful guvernului federal german a declarat că preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski este de acord cu această idee.
“Cred că acum e momentul să discutăm cum să ieşim mai repede din această situaţie de război”, a spus Scholz.
Întrebat dacă vor fi tratative de pace cancelarul german precizat:
„Cu siguranţă că va avea loc o nouă conferinţă de pace, iar preşedintele Zelenski şi cu mine suntem de acord că trebuie să fie şi Rusia prezentă”.

