Doi ani de la începerea războiului nedrept. Oficiali români, mesaje de solidaritate cu Ucraina

24 February 2024, 12:46 (actualizat 24 February 2024, 12:55)

La comemorarea a doi ani de război în Ucraina, premierul Ciolacu transmite că, împreună cu echipa sa de la Guvern, continuă să lucreze pentru o relaţie bilaterală solidă cu Ucraina.

“Acţionăm în deplină unitate şi solidaritate cu Ucraina, până la obţinerea victoriei şi păcii juste”, spune Marcel Ciolacu într-o postare pe o retea socială.

La rândul său preşedintele Senatului României, Nicolae Ciucă, aminteşte într-un mesaj în mediul online de curajul şi hotărârea oamenilor care în aceşti doi ani de război și-au apărat casele, libertatea şi adevărul.

Un mesaj de solidaritate cu Ucraina a transmis şi ministrul român de Externe. Luminița Odobescu subliniază că “prin acest război neprovocat, ilegal şi ilegitim care comportă implicaţii profunde şi durabile, Federaţia Rusă a dovedit încă o dată că rămâne cea mai mare ameninţare de securitate pentru comunitatea europeană şi euro-atlantică.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite