Oficiali americani au vizitat portavionul USS Abraham Lincoln din Marea Arabiei. Iranul: “Formația lor militară în regiune nu ne sperie”
Șeful diplomației iraniene a transmis că nu se simte intimidat de vasta prezenta militară americană din Orientul Mijlociu. Ministrul a adăugat că ţara sa nu va renunţa la îmbogăţirea uraniului, chiar dacă i se impune un război. Declaraţiile vin după recentele negocieri purtate de emisarii americani cu cei iranieni pe tema nucleară. Steve Witkoff, trimisul special al președintelui Trump pentru Orientul Mijlociu, și consilierul special Jared Kushner, au vizitat sâmbătă nava USS Abraham Lincoln, care se află în Marea Arabiei.
Prin vizita făcută pe portavionul USS Abraham Lincoln, oficialii americani şi-au exprimat recunoștința față de militarii dislocaţi în regiune. Mai există însă un mesaj pe care această vizită îl transmite Teheranului: administrația Trump menține forțe militare semnificative în Orientul Mijlociu, în contextul tensiunilor dintre Statele Unite și Iran.
Ministrul de Externe al Iranului a exclus duminică posibilitatea ca ţara sa să renunțe vreodată la îmbogățirea uraniului în negocierile cu Washingtonul și a insistat că nu va fi intimidat de amenințarea unui război cu Statele Unite.
“Formația lor militară în regiune nu ne va speria. Suntem oameni ai diplomației, dar suntem și oameni de război”, a spus Abbas Araghchi.
Şeful diplomaţiei iraniene a transmis și ieri un mesaj provocator într-un interviu televizat: “În opinia mea, acest lucru este foarte clar. Dacă SUA ne atacă, este evident că nu avem capacitatea și accesul necesar pentru a ataca teritoriul american și, prin urmare, trebuie să atacăm sau să ripostăm la bazele americane din regiune.”
Oficialul iranian a susținut că negocierile pe care țara le poartă cu partea americană vor fi doar despre programul său nuclear.
Abbas Araghchi, ministrul de Externe al Iranului: “Celelalte probleme pe care le-ați menționat, problema rachetelor și aspectele apărării, sunt problemele noastre de apărare și securitate și nu sunt în niciun fel negociabile, nici acum, nici în viitor. Problemele regionale aparțin regiunii în sine și nu au nicio legătură cu țări din afara regiunii.”
Israelul susține că încercarea Iranului de a obține o armă nucleară reprezintă un pericol clar pentru pacea din regiune și din lume.
Gideon Saar, ministrul de externe al Israelului: “Încercarea celui mai extremist regim din lume de a obține cea mai periculoasă armă din lume, o armă nucleară, reprezintă un pericol evident pentru pacea din regiune și din lume. Cantitățile uriașe de rachete balistice cu rază lungă de acțiune pe care regimul iranian încearcă să le producă pun în pericol Israelul, dar nu doar atât.”
Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu se va întâlni miercuri la Washington cu președintele american Donald Trump pentru discuții cu Iranul.

