Observatoarele de urși aduc profit de pe urma animalelor sălbatice, dar sunt o formă de turism în afara legii
În timp ce autoritățile par depășite de fenomenul înmulțirii urșilor și de atacurile acestora, unii fac profituri serioase de pe urma animalelor sălbatice. Amenajează observatoare unde, contra cost, clienții pot privi animalele în habitatul lor natural. Acest gen de turism este în afara legii și, în plus, urșii devin dependenți de hrana primită de la oameni schimbându-și, astfel, comportamentul. Ministrul Mediului a declarat pentru Știrile TVR că acest gen de turism trebuie aspru sancționat.
În ultimii ani, în județele Harghita, Covasna, Mureș și Brașov au fost construite zeci de observatoare de urși, de unde, contra cost, turiștii pot privi animalele în habitatul lor natural.
Proprietarii observatoarelor de urși percep clienților taxe cuprinse între 30 și 200 de euro. Cei care vor să facă saună lângă foișor sau să ia cina în timp ce privesc animalele sălbatice trebuie să mai scoată din buzunar alte câteva zeci de euro.
Problema este că acest gen de turism, pe lângă faptul că este în afara legii, este foarte periculos și are consecințe grave asupra comportamentului animalelor sălbatice.
Cristian Papp, coordonatorul departamentului specii sălbatice, WWF România: Cei care au observatoare de urși, nu foarte departe de localități, hrănesc în mod deliberat aceste animale, iar efectul este că ursul se obișnuiește cu prezența omului și mai mult decât atât, asociază omul cu prezența hranei și atunci, în momentul în care este înfometat, coboară în localități.
Un fapt confirmat atât de locuitori, cât și de autorități.
Prin zonă sunt mai multe observatoare de urși. Se duc turiștii să îi vadă, le dau de mâncare și dacă nu găsesc acolo de mâncare, vin în localitate și caută prin gunoaie chiar și în plină zi.
Dosa Levente, administrator, Rezervația Naturală Lacul Sfânta Ana – Tinovul Mohos: Problema este că atunci când nu există un interes din partea turiștilor în acest timp cum suntem acum în februarie, există posibilitatea ca operatorii acestor observatoare să nu îi hrănească.
Imecs Istvan, biolog, TusnadEcoBeat Team: Cel mai probabil într-o astfel de situație, urșii caută hrană în altă parte, dar din păcate avem urși care sunt hrăniți de-a lungul drumului.
Radu Ghidău, avocat, Federația Asociațiilor de Vânătoare din România: Atunci când hrănești animalul ca să îl observi, comiți o contravenție sau chiar o infracțiune. Când aduci oamenii să vadă niște animale care s-au tranformat în animale de casă, duci la degenerarea speciei. Eu am o foarte mare întrebare pentru Ministerul Mediului în calitate de avocat, în ce bază permite să se desfășoare astfel de activități? Adică Garda Forestieră are o componentă cinegetică, ar trebui să facă controale și să interzică asemenea lucruri.
MIRCEA FECHET, ministrul Mediului: În măsura în care există astfel de centre de vizitare sau observatoare, sau cum se vor numi, în măsura în care acestea hrănesc urșii în vederea folosirii lor pentru diferite pachete turistice, vă pot spune că acest lucru este unul foarte grav și trebuie aspru sancționat.
Anul trecut, 464 de apeluri la 112 semnalau prezența urșilor în localități. Dintre acestea, 27 s-au terminat cu împușcarea animalelor.

