Oana Ţoiu: Românii aflaţi în telecabina blocată în Alpii italieni au fost evacuați și sunt într-o stare bună

31 December 2025, 08:30 (actualizat 31 December 2025, 08:33)

Trei cetăţeni români se aflau în telecabina avariată într-o staţiune montantă din Italia, de la graniţa cu Elveţia. Cu toţii au fost evacuați și sunt într-o stare bună.

Confirmarea a venit chiar de la ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu.

Românii s-au numărat printre cei 100 de turişti rămaşi blocaţi, timp de ore bune, la mai bine de 2.800 de metri altitudine, după ce telecabina nu a încetinit când a ajuns la destinaţie şi s-a izbit de un parapet.

Şase persoane au fost rănite, printre care şi un membru al echipei tehnice care deservea staţia din vale. A urmat o operaţiune de salvare de amploare.

Toţi pasagerii au fost coborâţi în siguranţă de pe munte, cu ajutorul elicopterelor.

Românii care călătoresc în străinătate în aceste zile au la dispoziţie aplicaţia MAE “Călătorește informat”, cu alerte personalizate, ghiduri și informații utile despre destinații, contacte consulare și proceduri în caz de urgență.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite