Oana Țoiu: România susține inițiativa SUA pentru Gaza, dar cere răgaz pentru analiză. Contribuția de peste un miliard de dolari ar fi „extrem de dificilă” pentru România
România exclude, deocamdată, participarea ca membru permanent la Consiliul pentru Pace inițiat de președintele american, potrivit unor informații obținute de Stirile TVR. Ministrul de Externe, Oana Țoiu, a declarat că România susține inițiativa Statelor Unite privind procesul de pace și reconstrucția în Fâșia Gaza, însă analizează cu prudență posibilitatea aderării ca membru permanent în Consiliul pentru Pace, din cauza componentei financiare, care este de un miliard de dolari.
Statutul de membru permanent presupune plata unei contribuții de un miliard de dolari. Nu se știe încă dacă țară noastră urmează să accepte să devină membru fără statut permanent, caz în care suma nu ar trebui plătită. Președintele Nicușor Dan a precizat, într-un comunicat, că analizează implicațiile Cartei Consiliului pentru Pace.
Ministrul român de Externe, Oara Țoiu, a declarat la TVR INFO că ”Sunt două componente. Una dintre ele ține de bordul pentru Pace, pentru continuarea procesului de pace și apoi pentru reconstrucție în Fâșia Gaza, o inițiativă a Statelor Unite al Americii care are și o rezoluție a Cosiliului de Securitate ONU pentru acest mandat. România este implicată în asta, susține această direcție și celebrează invitația venită din partea Statelui Unite al Americii. O altă componente pentru care președintele Nicușor Dan a comunicat nevoia unui răgaz de analiză este dezvoltarea viitoare a acestui bord al Păcii. După primii trei ani, președintele Donald Trump a inclus în carta care însoțește invitația un element de natură financiară, vorbind de peste un miliard de dolari. Mai ales pentru țări cu bugete limitate așa cum este și România, ar fi extrem de dificil să poată fi finanțate în paralel mai multe organizații internaționale cu misiuni care se suprapun așa cum ar putea să fie cazul cu Națiunile Unite.”

