Oana Ţoiu: Personalul neesenţial din Israel şi Iran a fost deja extras. MAE a convocat o celulă de criză
Ministerul român de Externe a convocat o celulă de criză. Oana Ţoiu a explicat la TVR că personalul neesenţial din Iran şi Israel a fost extras şi îi îndeamnă pe cetăţenii români să respecte instrucțiunile autorităților locale.
Ministerul român de Externe a convocat o Celulă de criză. MAE recomandă ”ferm” cetățenilor români să evite orice călătorie în Israel
Cetățenii români aflați deja în Israel sunt rugați:
• să respecte instrucțiunile autorităților locale;
• să se adăpostească în spațiile special amenajate în cazul declanșării alarmelor;
• să evite deplasările în apropierea zonelor de frontieră cu Liban, Siria și Fâșia Gaza;
• să evite zonele aglomerate și demonstrațiile publice.
În prezent, spațiul aerian israelian este închis, fără o estimare clară privind reluarea zborurilor comerciale.
Cetățenii români aflați în Israel sunt rugați să contacteze Ambasada României la Tel Aviv sau Consulatul General al României la Haifa, să își anunțe prezența și să transmită datele de contact pentru a putea fi sprijiniți în situații de urgență.
Oana Ţoiu: Colegii noștri sunt în acest moment în siguranță, sunt în incinta ambasade, o bună parte dintre ei. Noi am retras personalul neesențial încă din luna ianuarie și aici mă refer la familii, la copii, la personalul administrativ. Însă este foarte important pentru românii din Iran să știe că echipa consular, ambasada, sunt acolo alături de ei.
Recomandarea ministrului roman de Externe este ca toată lumea să stea la adăpost cu provizii.
Întrebată dacă sunt români care vor să plece din Israel, Oana Țoiu a răspuns că „recomandarea este să stea în zonele de siguranță”.
Oana Ţoiu: Noi avem încă din luna ianuarie discuții diplomatice deschise cu țările de la graniță. Am avut deja mai multe cereri de sprijin de asistență consulară și am asigurat practic trecerea prin Turcia și repatrierea în România. În acest moment, spațiu aerian civil este desigur închis, dar reamintesc tuturor românilor că au numărul de telefon al ambasadei, precum și numărul WhatsApp, inclusiv pe aplicația de telefon călătorește informat, pot să se registreze cu datele de contact, astfel încât să poată fi facilă legătura cu echipa misiunii în momentul în care poate să fie din nou activate planurile de evacuare.
Oana Ţoiu a vorbit şi despre românii din Iran.
Oana Ţoiu: Este o comunitate relativ mică, de câteva sute de personae. Am reușit, prin echipa misiunii de-a lungul timpului, să putem să avem această claritate asupra locului în care familiile se află, precum și a nevoilor pe care le au, planurile pe care le aveau până la acest moment privind rămânerea în spațiu sau întoarcerea în România.
Ministerul român de Externe a luat legătura în această dimineaţă cu ambasadorul român în Israel, Radu Ioanid. “Noi am decis ieri și pentru Israel să aprobăm întoarcerea personalului neesențial, dar rămâne o echipă semnificativă acolo pentru a asigura asistența consulară și, sigur, și pentru nivelul politic și diplomatic” a spus Ţoiu.

