Iran: Toate bazele israeliene și americane din regiune au fost lovite. Operațiune va continua până când inamicul va fi „învins decisiv”

Poliţia iraniană a descoperit la Teheran un centru al Mossadului unde se asamblau drone / Profimedia Images
28 February 2026, 10:32 (actualizat 28 February 2026, 19:35)

Iranul lansează atacuri cu rachete asupra Israelului, ca represalii pentru atacul SUA-Israel. Lansările Iranului asupra Israelului au loc după ce președintele Statelor Unite, Donald Trump, a confirmat că SUA a început o operațiune împotriva regimului islamic.

ACTUALIZARE Armata israeliană a detectat o nouă lansare de rachete balistice din Iran. Se așteaptă ca sirenele de avertizare să sune în nordul Israelului în scurt timp.

Anunțul vine după ce, cu puțin timp înainte, sirenele au răsunat în centrul Israelului.

ACTUALIZARE Toate bazele israeliene și americane din regiune au fost lovite de puternicele atacuri cu rachete iraniene, susține Corpul Gărzilor Revoluționare (IRGC), corpul militar de elită al Teheranului.

Această operațiune va continua neîncetat până când inamicul va fi „învins decisiv”, a afirmat IRGC, citat de Reuters.

Potrivit Gărzilor Revoluționare, toate bazele, resursele și interesele americane din regiune sunt considerate ținte legitime pentru armata iraniană.

ACTUALIZARE Iranul le va „da agresorilor lecția pe care o merită”, spune ministrul de externe de la Teheran, Abbas Araghchi.

Într-un mesaj sfidător postat pe rețelele de socializare, el a spus: Războiul lui Netanyahu și Trump împotriva Iranului este complet neprovocat, ilegal și nelegitim.

Trump a transformat „America pe primul loc” în „Israel pe primul loc” – ceea ce înseamnă întotdeauna „America pe ultimul loc”.

Forțele noastre armate puternice sunt pregătite pentru această zi și le vor da agresorilor lecția pe care o merită.

ACTUALIZARE Armata israeliană încearcă să intercepteze un nou val de rachete iraniene lansate „cu puțin timp în urmă”, se arată într-un comunicatul militar.

„Cu puțin timp în urmă, sirenele au fost declanșate în mai multe zone din țară în urma identificării rachetelor lansate din Iran către Statul Israel”, se arată în comunicat.

„În acest moment, Forțele Aeriene Israeliene operează pentru a intercepta și a ataca amenințările acolo unde este necesar pentru a le elimina.”

„Apărarea nu este ermetică și, prin urmare, este esențial ca publicul să continue să respecte directivele Comandamentului Frontului Intern. Publicul este rugat să continue să urmeze instrucțiunile Comandamentului Frontului Intern”, se arată în alertă.

‘V-am avertizat. Acum ați pornit pe o cale al cărei sfârșit nu mai este în mâinile voastre’, a declarat șeful comisiei de securitate, Ebrahim Azizi.

„Oamenii sunt rugaţi să urmeze instrucțiunile Comandamentului Frontului Intern”, a precizat acesta.

„În acest moment, Forțele Aeriene Israeliene operează pentru a intercepta și a ataca amenințările acolo unde este necesar pentru a le elimina.”

„Apărarea nu este ermetică și, prin urmare, este esențial ca publicul să continue să respecte directivele Comandamentului Frontului Intern. Publicul este rugat să continue să urmeze instrucțiunile Comandamentului Frontului Intern.”

Ministerul de Externe de la Teheran a transmis că Iranul „nu va avea nicio ezitare ” în răspunsul său la noua agresiune militară.

„A sosit momentul să apărăm patria și să înfruntăm atacul militar al inamicului. La fel cum eram pregătiți pentru negocieri, am fost și mai pregătiți pentru apărare în orice moment. Forțele armate ale Republicii Islamice Iran vor răspunde cu fermitate agresorilor”, a spus acesta într-un comunicat. „

Armata iraniană a lansat atacuri asupra mai multor baze militare americane

Armata iraniană a afirmat sâmbătă că a lansat atacuri asupra a patru baze militare americane din Qatar, Bahrein, Kuweit și Emiratele Arabe Unite, ca represalii pentru atacurile comune americano-israeliene lansate în cursul dimineții asupra Iranului, transmite dpa.

Între țintele vizate s-au numărat baza aeriană Al Udeid din Qatar, baza aeriană Al Salem din Kuweit, baza aeriană Al Dhafra din Emiratele Arabe Unite, precum și flota navală americană din Bahrein, potrivit agenției de știri iraniene Fars.

Explozii puternice s-au auzit sâmbătă dimineață și la Ierusalim, la scurt timp după ce sirenele de raid aerian au sunat deasupra orașului, au relatat jurnaliști ai AFP.

Magen David Adom, echivalentul israelian al Crucii Roșii, a declarat totuși că nu a primit nicio informație despre rachete care și-au lovit țintele.

Sistemele de apărare qatareze au interceptat o rachetă iraniană sâmbătă, a declarat un oficial pentru AFP, în timp ce sirenele de raid aerian răsunau în tot emiratul.

Sistemul Patriot, fabricat în America, din Qatar a doborât o rachetă iraniană, a menționat oficialul sub condiția anonimatului.

Qatar găzduiește baza aeriană Al-Udeid, cea mai mare facilitate militară americană din regiune.

Și locuitori din Abu Dhabi au declarat pentru AFP că au auzit explozii puternice sâmbătă în capitala Emiratelor, unde se află o bază militară americană, după ce Statele Unite și Israelul au anunțat atacuri aeriene împotriva Iranului, care a promis că va riposta.

Anterior, Emiratele Arabe Unite au anunțat că și-au închis spațiul aerian ‘temporar și parțial’ ca măsură de precauție excepțională.

Mai multe explozii, din cauze necunoscute, s-au auzit și în Dubai, conform unor martori citați de Reuters.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite