Oana Gheorghiu: Reforma companiilor de stat este un semnal extrem de important pentru investitorii străini

Vicepremierul interimar Oana Gheorghiu
1 April 2026, 11:32 (actualizat 1 April 2026, 11:33)

Reforma companiilor de stat este un semnal extrem de important pentru investitorii străini, pentru că orice perturbare a pieţei care vine din susţinerea statului în anumite zone prezintă riscuri pentru investitori, a declarat miercuri viceprim-ministrul Oana Gheorghiu, în cea de-a treia zi a conferinţei regionale “The Economist Romania Government Roundtable”.

“Capitalul străin se uită nu doar la oportunităţi, se uită şi la stabilitate şi la riscuri. Şi aici România mai are mulţi paşi de făcut. Reforma companiilor de stat este un semnal extrem de important pentru investitorii străini, pentru că orice perturbare a pieţei care vine din susţinerea statului în anumite zone prezintă riscuri şi pentru investitorii străini şi pentru investitorii privaţi români. Şi sper, încă o dată, că zona politică, decidenţii politici, văd această reformă a companiilor de stat nu doar ca pe o provocare, ci ca pe oportunitate de creştere a României şi că vor susţine proiectul până la capăt”, a spus Oana Gheorghiu, potrivit Agerpres.

Potrivit acesteia, ţara noastră nu are o altă şansă decât aceea de a face reforma instituţională.

“România trebuie să facă paşi importanţi şi pentru a avea un leadership instituţional de valoare e nevoie de reformele pe care Guvernul şi le-a asumat. România va creşte odată cu intrarea în OCDE. Are această ancoră a PNRR care ne ajută să implementăm reformele, dar este dincolo de aceasta. Trebuie să punem baza unei reforme solide care să treacă şi de 31 august, când se închide PNRR-ul. Trebuie să trecem de la strategie la proiecte şi la rezultate reale în viaţa de zi cu zi”, a explicat viceprim-ministrul.

Oana Gheorghiu a vorbit, în context, de reforma companiilor de stat.

“În România avem peste 1.500 de companii, foarte multe, care de-a lungul anilor au acumulat datorii sau pierderi de peste 14 miliarde de lei. România nu-şi mai permite aceasta. Este momentul în care, indiferent de rezistenţa din sistem, reforma trebuie implementată. Ce înseamnă această reformă a companiilor de stat? Înseamnă în primul rând o schimbare de paradigmă, o schimbare a modului la care ne uităm la guvernanţa corporativă. (…) Este pentru prima oară când la nivelul Guvernului există un proiect pilot în care 22 de companii, alese de ministerele de resort, trec printr-un proces de analiză şi care vor ajunge la momentul unei decizii fie de restructurare, fie de închidere, fie de propunere de listare”, a menţionat Gheorghiu.

Aceasta a adăugat că cele 22 de companii au fost împărţite “pe clase de riscuri, pe decizii şi pe clase de încadrare în anumite decizii”.

“Am reuşit să întărim AMEPIP, agenţia care se ocupă de monitorizarea întreprinderilor de stat, să o facem operaţională. A fost şi un jalon în PNRR, dar dincolo de asta, instituţia deja funcţionează. Zilele astea finalizăm raportul celor 22 de companii. Vom ajunge la momentul în care clasa politică şi Guvernul vor trece un test de maturitate economică, pentru că altfel nu se poate. Este pentru prima oară când avem pe masa Guvernului o reformă reală constând în 22 de companii”, a subliniat Oana Gheorghiu.

Ea a mai spus că România are nevoie de investiţii şi de capital străin.

“Pentru asta România are de îndeplinit trei lucruri esenţiale: reforma companiilor de stat, intrarea în OCDE, precum şi stabilitatea şi disciplina financiar-bugetară”, a punctat viceprim-ministrul.

Oana Gheorghiu a arătat, totodată, că România a făcut foarte multe progrese în ultimii ani.

“Trebuie să admitem însă că aceste progrese au venit pe baza a trei elemente esenţiale: costul redus al muncii, fondurile europene şi banii trimişi de diaspora acasă. Toate acestea au stat la baza creşterii economice a României din ultimii ani. Este un model care nu mai poate să funcţioneze. Este un model care şi-a atins limitele şi mai ales în acest context geopolitic, cu atâtea crize, atât la graniţă, cât şi în Orientul Mijlociu, cât şi criza energiei”, a afirmat viceprim-ministrul României.

Teme economice majore precum stabilitatea financiară, investiţiile, transformarea tehnologică, competitivitatea şi sustenabilitatea sistemelor publice se află pe agenda conferinţei regionale la nivel înalt The Economist Romania Government Roundtable, organizată de grupul editorial The Economist la Bucureşti, în perioada 30 martie – 1 aprilie.

Oficiali de rang înalt din România intră în dialog în aceste zile cu oficiali din regiune şi de la nivel european, precum şi cu lideri de business, în sesiuni moderate de Joan Hoey şi Alasdair Ross, editori ai publicaţiei The Economist.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite