Oameni cu hipotermii și degerături, după gerul din ultima perioadă. Cei mai expuși sunt vârstnicii și persoanele fără adăpost

26 februarie 2025, 20:43

Zile şi mai ales nopţi cu temperaturi negative vor mai fi în multe zone din ţară. Cel mai frig a fost în depresiuni, unde în mod obișnuit este ger, dar şi în sudul ţării. Gerul a făcut victime. În Prahova, mai multe persoane au ajuns la spital.

În Prahova, termometrele au scăzut până la -10 grade, sub temperatura obișnuită în această perioadă. Cei mai mulți oameni se bucură însă de iarnă chiar și așa târzie.

Nu toți însă au scăpat nevătămați după gerul din ultimele zile și mai ales nopți.

Andrei Ilinca, director medical SJU Ploieşti: Am avut și doi pacienți cu degerături ale membrelor și șapte cu hipotermii. Semnele unei degerături pleacă de la amorțeală, apoi culoarea începe să schimbe, dar efectele se văd în câteva zile.

Medicii avertizează că foarte expuse gerului sunt mai ales persoanele în vârstă, care stau în case neîncălzite, sau persoanele care dorm pe străzi în aceste nopți reci.

Meteorologii prognozează că martie aduce temperaturi mai ridicate chiar decât cele specifice acestei luni.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă

METEO. Vremea se răcește accentuat începând de astăzi

METEO. 1 Mai cu ploi și frig. Vreme deosebit de rece până sâmbătă