O tânără năștea, iar alte patru erau în travaliu, în timpul izbucnirii incendiului de la Maternitatea Cuza Vodă din Iași

24 iulie 2025, 18:45 (actualizat 24 iulie 2025, 23:40)

La Iași, este în plină desfășurare ancheta de la Maternitatea Cuza Vodă, după incendiul de miercuri, care a dus la evacuarea a sute de persoane. Gravidele și nou născuții au fost evacuați în timp record, înainte ca saloanele să fie inundate de fumul dens. Pompierii nu au stabilit deocamdată ce a declanșat flăcările în camera tehnică de la subsolul clădirii.

224 de pacienți și 50 de cadre medicale se aflau în Maternitatea Cuza Vodă din Iași, când alarma de incendiu a început să sune.

În tot acest timp, în sala de operație un bebeluș se pregătea să vină pe lume. Și medicii și pacienta și-au dat seama că se întâmplă ceva, însă doctorii au continuat operația. În acest moment și mama și nou-născutul sunt în stare bună.

Odată declanșată alarma de incendiu, personalul medical a acționat conform procedurilor, iar clădirea a fost evacuată în scurt timp, fără incidente.

Pentru paciente dar și pentru familiile de acasă momentele au fost extrem de dificile.

Patru femei aflate în travaliu au fost transferate la Maternitatea Elena Doamna. Atât mamele cât și copiii sunt în afara oricărui pericol, susțin medicii.

Personal spitalului s-a mobilizat și au fost puse în funcțiune instalațiile de urgență.

Însă, pentru moment, internările la Maternitatea Cuza Vodă au fost oprite până la reabilitarea corpului în care a avut loc incendiul.

Maternitatea Cuza Vodă dispune de un sistem modern de detectare a incendiilor, cu 300 de senzori plasați în pavilioane, așa că personalul a identificat exact locul de unde au pornit flăcările.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite