O primăriță din Teleorman, acuzată de DNA de ilegalități cu ajutoare sociale, este sub control judiciar

5 decembrie 2025, 19:11

O primăriță din Teleorman este acuzată de abuz în serviciu și a fost pusă sub control judiciar, pentru că nu ar fi oprit plata ajutoarelor sociale pentru persoanele care își pierduseră acest drept.

Mai mult, primărița din Olteni nu ar fi fi urmărit realizarea orelor de muncă de către beneficiarii ajutorului social. Procurorii DNA au calculat un prejudiciu de peste 2 milioane de lei.

La percheziţiile din casa primăriţei, procurorii au găsit peste 250 de mii de euro cash şi aproape 100 de mii de lei.

Pe perioada controlului judiciar, edilul nu mai poate exercita funcţia.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite