Românii plătesc tot mai mult la pompă. Experţii în energie susțin că preţul motorinei ar putea ajunge la 17 lei/litru

22 March 2026, 12:14 (actualizat 22 March 2026, 19:17)

Scumpirile la pompă continuă. Războiul din Iran a accelerat creşterile de preţ la carburanţi. Scumpirea este semnificativ mai mare faţă de majorările de preţ din primele două luni ale anului. Autorităţile au anunţat măsuri de temperare a scumpirilor în perioada următoare, în timp ce experţii în energie vorbesc de preţuri ce se apropie de 17 lei pe litru, cel puţin în cazul motorinei.

Guvernul dă asigurări că o să ia măsuri de temperare a scumpirilor carburanților.

Bogdan Ivan – ministrul Energiei: Suntem în legătură directă cu absolut toți partenerii noștri comerciali clasici sau noi parteneri comerciali cu care încercăm să diversificăm la maxim rutele de aprovizionare cu petrol. Am schimbat destinația mai multor depozite care aveau ca și obiect de activitate benzina și petrolul crud înspre motorină, unde e cea mai mare cerere și necesitate.

În timp ce autoritățile exclud tăierea accizelor și a TVA-ului la carburanți, experții în energie au altă părere.

Dumitru Chisăliță – președinte AEI: Există cel puțin 40 de milioane de euro care au fost încasați practic de stat datorită acestei creșteri a TVA-ului de la începutul anului până în prezent. O scădere a accizei undeva cu până într-un leu, adică cumva să ne reîntoarcem într-o zonă, în următoarele 2 săptămâni, unde prețul va atinge cel mai probabil 10 lei.

Economiștii spun că o astfel de măsură ar tempera creșterile de la pompă doar pe o perioadă scurtă de timp.

Flavius Jakubowicz – consultant financiar: În context general ar reprezenta cumva o bombă cu ceas, mai ales în contextul în care spațiul de manevră bugetar-fiscal nu există. Combustibilul este un preț sursă pentru toată economia. Nu doar în România, ci la nivel mondial.

Previziunile pentru perioada următoare nu sunt optimiste, mai ales dacă războiul din Orientul Mijlociu escaladează.

Claudiu Cazacu – consultant de strategie: Ne-am putea îndrepta în primă fază către 150 de dolari, dar asta ar însemna o creștere în timp. Nu văd o evoluție imediată, dincolo de variațiile mari de la o zi la alta. Ar fi probabil nevoie de săptămâni ca să ajungem acolo.

Iar dacă aceste scenarii se adeveresc, la pompă litrul de motorină ar putea ajunge chiar și spre 17 lei.

O nouă zi, o nouă scumpire la pompă. 9 bani pe litru atât la benzină, cât şi la motorină

O nouă zi, o nouă scumpire la pompă. 9 bani pe litru atât la benzină, cât şi la motorină. Războiul din Iran a accelerat creşterile de preţ de la pompă, iar scumpirea e semnificativ mai mare faţă de creşterile din primele două luni ale anului.

La stația PECO din zona Dorobanți, litru de benzină standard a ajuns în 9 lei și 15 bani, iar litru de motorină standard costă 9 lei și 84 de bani. Ambele sortimente s-au scumpit cu 9 bani pe litru față de ziua precedentă.

Însă dacă este să facem comparație cu ultima zi din luna februarie, atunci când a izbucnit conflictul din Orientul Mijlociu, observăm o majorare de preț la pompă de 1,20 lei în cazul benzinei pe litru și de 1,60 lei pe litru în cazul motorinei.

În prezent, un plin de benzină standard ajunge la 460 lei, în timp ce plinul de motorină standard ne costă în jur de 490 lei.

Dacă este să facem comparație cu ziua de 28 februarie, atunci observăm că plătim cu 60 de lei mai mult pentru un plin de 50 de litri în cazul benzinei și de aproximativ 80 de lei pe un plin de motorină.

Conflictul din Orientul Mijlociu a triplat scumpirile de la pompă în ultimele 3 săptămâni.

Dacă este să facem comparație cu primele două luni ale acestui an, observăm că din ianuarie până pe data de 28 februarie, prețurile la pompă au crescut cu aproximativ 5%, însă de atunci și până în prezent, adică din ultima zi a lunii februarie și până în prezent, prețurile au crescut cu aproximativ 13%.

Iar experții din energie spun că dacă conflictul în Orientul Mijlociu va persista și în perioada următoare, atunci în următoarele 3 luni litrul de motorină ar putea ajunge la un preţ de 16,8 lei.

Autoritățile au anunțat măsuri în perioada următoare. Până în prezent aceștia au decis plafonarea accizei la carburant în cazul fermierilor şi a transportatorilor.

În plus, Consiliul Concurenței, dar și ANAF, monitorizează prețurile de la pompă și au anunțat sancțiuni în cazul comercianților care profită de situația actuală și majorează nejustificat prețurile.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite