O nouă zi de proteste lângă București | Zeci de mașini și utilaje, parcate pe DN2. Discuțiile cu Guvernul, contestate de protestatari

17 January 2024, 17:38 (actualizat 17 January 2024, 19:48)

După opt zile de proteste si blocare a drumurilor, fermierii şi transportatorii nu cedează. Deşi organizatiile de profil au finalizat negocierile cu autorităţile, cei rămași în stradă ameninţă că nu vor renunţa la acțiuni până când nu vor obţine ceea ce îşi doresc.

La Afumați, pe E85, fermierii și transportatorii și-au continuat protestul. Miercuri seară, zeci de TIR-uri și de tractoare circulau cu viteză foarte mică cu scopul de a îngreuna traficul.

Au avut loc discuții aprinse între reprezentanții protestatarilor, în sensul că s-au certat și s-au contestat unii pe alții. Un lucru este sigur: oamenii sunt foarte nemulțumiți de felul în care au decurs discuțiile din ultimile zile, mai exact de modul în care guvernanții s-au raportat la doleanțele lor.

Protestatarii au întocmit o listă cu 76 de revendicări, un document semnat ”poporul român”, document ce are și niște cereri politice, printre care scoaterea finanțării partidelor politice de la bugetul de stat, respectarea referendumului privind reducerea numărului de parlamentari.

Printre revendicările care țin strict de activitatea protestatarilor rămân în continuare plafonarea prețului la RCA la 5000 de lei, scăderea prețurilor la carburanți, reducerea timpului de așteptare în vamă și intensificarea controalelor camioanelor ucrainene pentru combaterea concurenței neloiale.

Fermierii și transportatorii sunt hotărâți să rămână în stradă până când le vor fi rezolvate toate revendicările.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite