O nouă zi cu temperaturi sufocante. Săptămâna viitoare temperaturile nu vor mai depăși 30 de grade
Sfârșit de săptămână sub semnul caniculei. Din cauza căldurii sufocante, orașele s-au golit și chiar locurile obișnuite de relaxare au fost aproape goale. Cei care au vrut să facă o plimbare au ieșit de dimineață și s-au retras când soarele a devenit insuportabil.
37 de grade la umbră și peste 41 resimțite în oraș. La Galați, la orele prânzului, asfaltul se întindea la propriu, ca o guma de mestecat. Oamenii au profitat de fiecare porțiune de umbră, oricât de mică, mai ales la amiază, când soarele e nemilos.
Peste 37 de grade și la Iași, însă la umbră căldura este ceva mai suportabilă. Așa că mulți au înfruntat cuptorul din oraș pentru a ajunge în Parcul Expoziţiei pentru un regal gastronomic turcesc.
Chiar dacă lângă plitele încinse nu este tocmai răcoare, peste 100 de voluntari din toată ţara și-au adus din cămări cele mai rafinate mirodenii, iar din sertare au scos rețele secrete pentru preparate delicioase.
Săptămâna viitoare canicula se restrânge, iar temperaturile nu vor mai depăși 30 de grade.

