O nouă lovitură a administrației Trump în America de Sud: Ecuadorul acceptă agenți FBI pe teritoriul său
Guvernele Ecuadorului și Statelor Unite au încheiat un acord prin care agenții Biroului Federal de Investigații (FBI) vor avea o prezență permanentă pe teritoriul ecuadorian, a anunțat miercuri ministrul de Interne al țării sud-americane, John Reimberg, anunță Le Monde.
Acesta a declarat pe contul său de X că ambele țări au semnat un memorandum de înțelegere „care va permite intensificarea schimbului de informații în materie de investigații și combaterea mai eficientă a rețelelor criminale”.
În plus, în declarațiile făcute jurnaliștilor, el a subliniat că obiectivul este ca agenții să colaboreze cu autoritățile ecuadoriene nu doar în combaterea grupurilor de crimă organizată, ci și în investigarea infracțiunilor precum spălarea de bani sau corupția.
Ajutor american împotriva bandelor Los Lobos și Los Choneros
Semnarea acestui memorandum de înțelegere are loc la câteva zile după ce ambele guverne au anunțat că au convenit să desfășoare operațiuni comune împotriva grupurilor de crimă organizată precum bandele Los Lobos și Los Choneros, pe care Statele Unite le consideră organizații teroriste transnaționale.
Săptămâna trecută, forțele armate americane și ecuadoriene au desfășurat operațiuni comune împotriva gherilelor implicate în traficul de cocaină în nordul Ecuadorului.
Ecuadorul, rută de trecere pentru droguri din Columbia și Peru
Trump s-a oferit să sprijine acțiunile militare împotriva cartelurilor prin lovituri cu rachete americane asupra baronilor drogurilor. Reimberg a declarat marți că duminică va începe o „ofensivă foarte puternică” în zonele cele mai afectate de violența legată de droguri.
Aproximativ 70% din drogurile produse de Columbia și Peru, respectiv primul și al doilea producător mondial de cocaină, sunt transportate prin Ecuadorul vecin. Traficul de droguri a declanșat un război sângeros pentru controlul teritoriului, care a transformat una dintre cele mai sigure țări din America Latină într-una dintre cele mai periculoase.
Participarea SUA nu a constat în luptă directă
Comando-urile americane au asistat trupele ecuadoriene în cadrul unei operațiuni militare desfășurate în ultimele zile pe coasta țării, cu scopul de a destructura o structură-cheie a traficului de droguri, a relatat CBS News.
Operațiunea, denumită Lanza Marina, a avut ca țintă un complex care, potrivit oficialilor americani citați de mass-media, funcționa ca punct de plecare pentru bărci rapide asociate cu organizația criminală Los Choneros.
Conform acestor surse, participarea Statelor Unite nu a constat în luptă directă. Forțele lor ar fi acționat în calitate de consilieri și au însoțit militarii ecuadorieni în timpul intervenției, scrie ziarul ecuadorian El Universo.
Vineri, Ministerul Apărării din Ecuador a informat că, cu sprijinul Statelor Unite, a distrus o presupusă tabără a unui grup disident al fostei gherile Forțele Armate Revoluționare din Columbia (FARC) în provincia Sucumbíos.
Sâmbătă dimineață, președintele Ecuadorului, Daniel Noboa, s-a numărat printre cei doisprezece lideri din America Latină și Caraibe care au participat la Summitul Scutul Americilor, condus de președintele Statelor Unite, Donald Trump, în Florida. Una dintre înțelegerile încheiate în cadrul reuniunii a fost formarea unei „coaliții militare” împotriva criminalității organizate, potrivit CNN Espanol.
Potrivit site-ului său web, FBI-ul are birouri și în Columbia, Argentina, Barbados, Brazilia, Chile, Republica Dominicană, El Salvador, Mexic și Panama. Președintele Ecuadorului, Daniel Noboa, cunoscut pentru stilul său autoritar, este unul dintre cei mai fideli aliați ai lui Trump pe continent, mai scrie ziarul francez.
Ce a spus Trump la prima reuniune ”Scutul Americilor
„La fel cum am format o coaliție pentru a eradica ISIS, acum avem nevoie de o coaliție pentru a eradica cartelurile”, le-a spus Trump celor 12 lideri regionali adunați la ceea ce Casa Albă a numit summitul „Scutul Americilor”, relata The Guardian după evenimentul de la Miami, din 7 martie.
„Trebuie să recunoaștem că epicentrul violenței cartelurilor este Mexicul”, unde „cartelurile alimentează și orchestrează o mare parte din vărsarea de sânge și haosul din această emisferă”, a spus Trump la primul summit cu liderii latino-americani.
Critici față de Trump pentru ”viziune neoimperialistă”
Summitul Americilor, reuniunea trienală a liderilor continentului prevăzută să aibă loc în Republica Dominicană în luna decembrie a anului trecut, a fost anulată după ce a devenit clar că Donald Trump nu va participa. Diviziunile dintre guvernele continentului erau prea profunde, s-a argumentat atunci. Sâmbătă aceasta (n.r. – pe 7 martie), președintele american prezintă la clubul său de golf din Miami „Scutul Americilor” („Shield of the Americas”), o nouă alianță cu 12 lideri din regiune care împărtășesc ideologia sa. Obiectivele sunt combaterea traficului de droguri și a imigrației masive, precum și reducerea influenței Chinei în zonă, a scris El Pais, într-un material cu note critice la adresa politicii externe a Casei Albe.
”Întâlnirea reprezintă un pas în plus, poate unul dintre cele mai semnificative, pentru punerea în aplicare a viziunii neoimperialiste pe care o distilează ceea ce administrația republicană numește doctrina Monroe: acel nou America, pentru americani, proclamat de James Monroe acum două secole și în care Casa Albă consideră că SUA trebuie să fie puterea hegemonică pe continent”, a punctat ziarul spaniol.
”Această doctrină, reflectată în Strategia de Securitate Națională, constituie principala prioritate a politicii externe a Washingtonului. Ea pledează pentru strângerea legăturilor cu guverne și personalități afine trumpismului și pentru încurajarea venirii sau menținerii acestora la putere. În același timp, prevede confruntarea cu cei pe care îi consideră ostili, până la punctul de a-i destitui sau de a-i amenința cu acest lucru, în cazurile Venezuelei și Cubei”, a mai scris El Pais.
La summit au participat președinții Argentinei, Javier Milei; Boliviei, Rodrigo Paz; Costa Ricăi, Rodrigo Chaves; Ecuadorului, Daniel Noboa; Republicii Dominicane, Luis Abinader; El Salvador, Nayib Bukele; Guyana, Mohamed Irfaan Ali; Honduras, Nasry „Tito” Asfura; Panama, José Raúl Mulino; Paraguay, Santiago Peña, și Trinidad și Tobago, Kamla Persad-Bissesar, pe lângă președintele ales al Chile, José Antonio Kast. Sunt excluse guverne precum cele ale Mexicului, Columbiei sau Braziliei.

