VIDEO O maşină a căzut în gol după ce asfaltul s-a surpat sub ea, în Sectorul 6 din Capitală. În groapă a căzut și un copil

9 October 2024, 11:57 (actualizat 9 October 2024, 22:05)

Maşina unei femei a căzut într-o groapă formată prin prăbuşirea asfaltului după ce o autoutilitară de salubrizare a trecut în apropierea acesteia. În groapă a căzut și fiul șoferiței, în vârstă de 5 ani. Incidentul s-a produs în apropierea curţii Grădiniţei nr. 168 din Capitală, pe strada Regiei din Sectorul 6. Momentul a fost surprins de o cameră video. Copilul a fost scos la suprafață de mama lui, ajutată de șoferul autoutilitarei și de câțiva trecători.

Șoferița în vârstă de 43 de ani se afla în mașină împreună cu copilul ei, în vârstă de 5 ani.

Momentul a fost înregistrat de o cameră video din apropiere:

”Toate persoanele s-au autoevacuat, cele două persoane din autoturism au fost asistate medical la faţa locului de către echipajul medical, refuzând transportul la spital”, informează Biroul de presă al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Bucureşti-Ilfov (ISUBIF).

La faţa locului au sosit şi echipaje din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, reprezentanţi ai Serviciului Disciplină în Construcţii Sector 6, dar şi reprezentanţi ai Primăriei Sectorului 6 şi un echipaj SMURD, care i-a acordat femeii îngrijiri medicale.

Pompierii intervin pentru asigurarea zonei unde asfaltul s-a prăbuşit.

Incidentul s-a produs pe calea de acces din strada Regiei 2, care este teren privat şi se află în proprietatea unei societăţi, au transmis reprezentanţii Primăriei Sectorului 6.

Conform unui comunicat al autorităţii locale, transmis, miercuri, înainte de 1989 în această locaţie a funcţionat Fabrica de Ţigarete.

Terenul s-a surpat deasupra unei conducte de utilităţi, unde au avut loc lucrări de-a lungul timpului, din cauza greutăţii cumulate a maşinii parcate şi a autoutilitarei care aparţine unei firme de salubrizare, oprită pentru a ridica gunoiul.

Primăria Sectorului 6 nu are şi nu a avut lucrări în zonă. Reţelele de utilităţi sunt administrate de către Primăria Municipiului Bucureşti, au mai transmis reprezentanţii autorităţii locale. 

Cercetările sunt continuate de către poliţişti din cadrul Secţia 20 Poliţie, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 6, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă