O fetiţă de zece ani din Timişoara a fost înjunghiată în somn de mamă. Femeia a fost arestată preventiv
Grav incident la Timișoara: o fetiță a fost înjunghiată, marți seara, de mama ei, în urma unor neînţelegeri şi a fost transportată de urgenţă la spital. Mama a fost dusă la audieri. Detalii cu puternic impact emoțional! La numărul de urgență 119 se pot semnala cazurile de abuz asupra copiilor. Iar numărul Telverde 0800 500 333 este destinat victimelor violenţei domestice.
Femeia și fiica ei s-ar fi certat, după care fata s-a culcat în camera ei. La scurt timp, mama a intrat în cameră și a înjunghiat-o pe copilă. Victima a fost salvată de tatăl ei, care tocmai intra în casă.
Potrivit datelor comunicate, miercuri, de Poliţia Timiş, un bărbat de 41 de ani a anunţat marți seara, prin apel la 112, că fiica sa de zece ani ar fi fost înjunghiată de către mamă.
Poliţiştii s-au deplasat de urgenţă la faţa locului, unde au fost identificaţi cei doi părinţi, respectiv un bărbat de 41 de ani, o femeie de 44 de ani şi minora de zece ani. Fetița a fost transportată la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale, arată o informare de presă a Poliţiei Timiş.
Surse judiciare au precizat că fetiţa a fost operată şi este în stare stabilă.
Mama fetiței ar mai fi avut episoade de violenţă în familie, dar nu a fost niciodată internată în urma acestor ieşiri violente.
În continuare se efectuează cercetări vederea stabilirii tuturor cauzelor şi împrejurărilor producerii evenimentului, sub directa supraveghere a procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiş.
Vecinii spun că familia era mai retrasă, dar nu știau să aibă probleme.
Femeia a fost audiată și arestată preventiv. Surse din anchetă susțin că ea fusese internată anterior la Psihiatrie și se afla acasă sub tratament, dar soțul insista să se interneze din nou într-o clinică de specialitate. Acum va fi supusă unei expertize de specialitate.

