O fetiţă de un an şi două luni, moartă din cauza rujeolei. Peste 800 de noi cazuri, înregistrate în ultima săptămână
Încă un deces provocat de rujeolă anunță Institutul Naţional de Sănătate Publică. Este vorba despre o fetiţă de un an şi două luni, nevaccinată antirujeolic.
Aceasta ar fi luat virusul de la sora ei care avea simptome de rujeolă.
Peste 800 de noi cazuri s-au înregistrat numai în ultima săptămână. De la începutul anului s-au înregistrat nouă decese din cauza rujeolei şi aproape nouă mii de îmbolnăviri. Cele mai multe cazuri au fost în județul Brașov, Mureş și Bucureşti.
Pe 6 decembrie anul trecut, autoritățile au declarat epidemie de rujeolă în România.

