O fetiţă de 18 luni, internată cu insuficiență respiratorie în SUA, s-a întors în arestul ICE; este privată de tratamentul prescris de medic

Profimedia Images
9 February 2026, 14:00 (actualizat 9 February 2026, 14:03)

O fetiță de 18 luni, reținută timp de câteva săptămâni de autoritățile americane de imigrare, s-a întors în arest și i s-a refuzat medicația, după ce a fost spitalizată cu o boală respiratorie care i-a pus viața în pericol, potrivit unui proces intentat la tribunalul federal din Texas, transmite Reuters.

Un copil de 18 luni, reținut împreună cu părinții săi într-un centru de detenție pentru imigrație din sudul Texasului, s-a îmbolnăvit atât de grav luna trecută încât a fost transportat de urgență la spital cu insuficiență respiratorie care îi punea viața în pericol, pentru ca apoi să fie trimis înapoi în detenție câteva zile mai târziu, unde i-a fost refuzată medicația zilnică prescrisă de medici, potrivit unui proces federal intentat vineri, citat de NBC News.

Fetița, pe numeleu său Amalia, a rămas în detenție încă nouă zile și a fost eliberată abia după ce avocații au depus o cerere de urgență de habeas corpus la o instanță federală, contestând continuarea detenției sale. Ea a fost eliberată vineri, după depunerea cererii.

Conform plângerii, familia a fost reținută în timpul unei interviuri cu autoritățile de imigrare pe 11 decembrie și ținută într-un centru din Dilley, Texas. Amalia a fost spitalizată între 18 și 28 ianuarie și s-a întors la centrul din Dilley în mijlocul unei epidemii de rujeolă, se arată în plângere.

„Bebelușul Amalia nu ar fi trebuit niciodată să fie reținut. Aproape că a murit la Dilley”, a declarat Elora Mukherjee, avocata familiei.

Mukherjee a spus că sute de copii și familii reținuți la Dilley nu au suficientă apă potabilă, alimente sănătoase, oportunități educaționale sau îngrijire medicală adecvată și ar trebui eliberați.

Departamentul pentru Securitate Internă nu a răspuns imediat la o solicitare de comentarii sâmbătă.

NBC News a relatat pentru prima dată despre proces.

Administrația Trump a fost acuzată de tactici dure și inumane, precum și de încălcarea ordinelor judecătorești în timpul implementării programului său de deportare în masă.

Un judecător federal din Michigan a criticat administrația printr-o hotărâre din 31 ianuarie care a dispus eliberarea unui băiat de 5 ani – văzut într-o fotografie virală purtând o căciulă albastră cu un iepuraș în fața casei sale, în timp ce agenții federali stăteau în apropiere – care a fost reținut de agenții de imigrări din Minnesota. Administrația încearcă acum să îl deporteze pe băiat.

Părinții Amaliei, originari din Venezuela, locuiesc în Statele Unite din 2024 cu fiica lor, care este cetățean mexican. Procesul spune că toți trei intenționează să depună cereri de azil în Statele Unite.

Amalia a făcut febră pe 1 ianuarie, care a ajuns la 40 de grade Celsius, a început să vomite și a avut dificultăți în a respira, conform procesului.

Ea a fost dusă la spital pe 18 ianuarie cu niveluri extrem de scăzute de saturație a oxigenului și diagnosticată cu COVID-19, virus sincițial respirator, bronșită virală și pneumonie, conform procesului. A fost administrată oxigen suplimentar.

Amaliei i s-au administrat un nebulizator și un medicament respirator la externarea din spital, dar acestea i-au fost luate de personalul centrului de detenție la întoarcere, conform procesului. Fata a pierdut 10% din greutatea corporală și i s-au administrat băuturi nutritive pentru a o ajuta să o recîștige, dar acestea au fost, de asemenea, confiscate de autorități, conform procesului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă