O femeie din comuna teleormăneană Beciu, înjunghiată mortal de fostul soţ, împotriva căruia avea ordin de protecție. Copilul de trei ani a fost martor la crimă
O tânără de 25 de ani din Teleorman a fost înjunghiată mortal de soț. Tragedia s-a produs chiar în fața bisericii din sat, iar fiul femeii în vârstă de 3 ani a fost martor la crimă. La fel de șocantă este povestea ultimelor două luni, care anunța un final tragic.
În satul Beciu din județul Teleorman, Mihaela, o tânără de 25 de ani, locuia cu soțul ei în vârstă de 42 de ani până acum 2 luni, când s-au separat. De atunci, femeia obținuse un ordin de protecție împotriva soțului violent, dar, potrivit Poliției, ar fi refuzat montarea unui sistem de monitorizare electronică. Însă tatăl ei a făcut mai multe sesizări la care nu a primit răspuns de la autorități.
Rudele lor spun că bărbatul o bătea frecvent și după separare o amenințase cu moartea.
Ieri, de ziua numelui ei, femeia pleca la o prietenă, când soțul a ateptat-o pe stradă și a atacat-o cu un cuțit chiar în fața bisericii. Tânăra îl avea în brațe pe fiul de 3 ani.
“La data de 8 noiembrie, în jurul orei 18:20, poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Turnu Măgurele au fost sesizaţi, prin apel la 112, de către un bărbat, despre faptul că o femeie este inconştientă, pe stradă, în comuna Beciu. La faţa locului s-au deplasat poliţiştii Secţiei 8 Poliţie Rurală Lunca, care au stabilit că în timp ce o femeie, de 25 de ani, se afla pe stradă, în comuna Beciu, împreună cu fiul său, de 3 ani, aceasta ar fi fost înjunghiată de soţul său, de care ar fi fost despărţită de câteva luni”, precizează IPJ Teleorman.
Echipajul medical ajuns la faţa locului, după manevrele de resuscitare, a declarat decesul femeii.
Agresorul, în vârstă de 42 de ani, a fost identificat la domiciliul părinţilor săi, prezentând plăgi la nivelul mâinilor şi gâtului. Din cercetări s-a stabilit faptul că bărbatul s-ar fi autovătămat. Acum se află internat în spital sub pază.
CRONOLOGIA UNEI TRAGEDII
sursa: IPJ Teleorman
22 septembrie – ordin de protecţie provizoriu
25 septembrie – tatăl victimei anunţă Poliţia că ginerele a încălcat ordinul de protecţie provizoriu. Poliţia stabileşte că faptele nu se confirmă, tatăl este amendat
26 septembrie – ordin de protecţie timp de 6 luni
26 septembrie – victima anunţă că soţul a încălcat ordinul de protecţie, a răpit-o şi a violat-o. Începe ancheta, dar Parchetul susţine că nu are date pentru reţinerea soţului
22 octombrie – tatăl victimei anunţă Poliţia că ginerele îl ameninţă. Poliţia stabileşte că faptele nu se confirmă, tatăl este amendat
24 octombrie – tatăl victimei anunţă Poliţia că are o altercaţie cu ginerele. Ginerele anunţă Poliţia că autoturismul este lovit cu pietre. Tatăl victimei este amendat.
25 octombrie – tatăl victimei anunţă Poliţia că este agresat fizic de cuscru. Agresorul este amendat.
Datele transmise azi de Poliţie arată că bărbatul a încălcat ordinele de protecție din primele zile, iar tatăl femeii, care l-a reclamat pe ginerele lui, a fost amendat. În ziua în care a primit ordin de protecție pentru șase luni, bărbatul și-a răpit soția cu mașina și a violat-o. Femeia a depus plângere la Poliție și a fost începută o anchetă, însă Parchetul a considerat că nu există probe suficiente și nu a dispus reținerea bărbatului. Urmează alte două apeluri ale tatălui victimei, în zile diferite, în care acesta anunță Poliția că ginerele său îl amenință și că sunt implicați într-o altercație. Tot tatăl este cel amendat. Abia la al treilea apel, când tatăl este lovit de cuscrul său, Poliția îl amendează pe agresor.
Tatăl victimei: Acum o lună a bătut-o de moarte, a avut 14 zile de spitalizare, el nu respectă ordinul, eu sun la 112 și polițiștii tot pe mine mă învinovățeau.
Cei doi soți aveau împreună trei copii cu vârste între 3 și 6 ani. Cel mic locuia cu mama, ceilalți cu tatăl.
Cazuri de femicid au loc în medie, unul la trei zile, potrivit investigației Snoop.ro. În 46 din acest an, femeile atacate au murit.
Luna trecută a fost depus în Parlament un proiect de lege care introduce pentru prima oară în legislația din România termenul de „femicid”, adică uciderea unei femei sau fete pe criterii de gen.
Vă reamintim, cazurile de violență domestică pot fi raportate la numărul gratuit 0800.500.333.

