O femeie a încercat să incendieze Primăria Ploieşti

Sediul Primăriei Ploieşti
Sediul Primăriei Ploieşti
19 June 2024, 17:01

O femeie care a încercat, miercuri, să incendieze sediul Primăriei Ploieşti a fost imobilizată de către lucrătorii Poliţiei Locale, ea fiind ulterior dusă la audieri.

“La data de 19 iunie a.c., în jurul orei 13,30, poliţiştii Secţiei nr. 1 de Poliţie au fost fost sesizaţi despre faptul că o femeie ar fi încercat să incendieze o clădire din Municipiul Ploieşti. Din primele verificări a reieşit faptul că o femeie de 49 de ani, din municipiul Ploieşti, ar fi intrat în sediul unei instituţii publice din municipiul Ploieşti şi ar fi vărsat un lichid inflamabil în incinta acesteia. Femeia în cauză ar fi exprimat faptul că intenţionează să incendieze clădirea”, informează Inspectoratul Judeţean de Poliţie Prahova.

Femeia a fost imobilizată de către lucrătorii Poliţiei Locale prezenţi în clădire, fiind apoi preluată de poliţişti şi dusă la audieri.

Surse oficiale au precizat că nemulţumirea acesteia este legată de faptul că nu a primit o locuinţă socială din partea municipalităţii.

Cercetările sunt continuate în cadrul unui dosar penal deschis sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tentativă la distrugere.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite