O femeie a ajuns cu mașina în Jiu. Ea a fost salvată de pompieri și dusă la spital

8 January 2026, 09:46 (actualizat 8 January 2026, 20:40)

Doi agenţi de la biroul de ordine publică al poliţiei Târgu Jiu au devenit eroi, după salvarea unei femei care a căzut cu maşina în râu. După o acţiune contracronometru, cei doi au reuşit să o scoată la timp, mai ales că fiecare secundă în apele îngheţate ar fi putut fi fatală pentru şoferiţă. Atenţie, imagini cu impact emoţional!

Incidentul a avut loc în apropierea unui centru comercial aflat pe malul Jiului. Un trecător a observat autoturismul plutind și a sunat imediat la 112. Doi polițiști de la Biroul de Ordine Publică al Poliției au ajuns primii.

Marian Stroe și Andrei Ciobanu sunt agenții de poliție care au salvat viața femeii. Când au primit apelul prin staţie care îi anunța că o mașînă a căzut în Jiu nu au ezitat nicio clipă.

Pompierii şi echipajul medical au ajuns și ei rapid. Au preluat-o pe femeie și au reuşit să o stablizeze.

Femeia, în vârstă de 55 de ani, a scoasă din ape de pompieri. A fost transportată, apoi, la spital, în șoc hipotermic, dar si-a revenit. Poliţiştii au început cercetările pentru a afla din ce cauză a plonjat şoferiţa în râu.

Cei doi agenți sunt acum eroii Biroului de Ordine Publică al Poliției Târgu Jiu. Mai ales că, în urmă cu două luni, au salvat viața unei alte persoane, căzute tot în Jiu. Ei spun, însă, că și-au făcut doar datoria.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite