O decizie privind o eventuală participare a lui Putin la summitul G20, în analiză, la Kremlin
O decizie privind o eventuală participare a preşedintelui Vladimir Putin la summitul G20 ce va avea loc în Statele Unite în decembrie, la care Rusia a anunţat că a fost invitată, nu a fost încă luată, a indicat joi preşedinţia rusă, transmite AFP.
Viceministrul rus de externe Aleksandr Pankin, citat de agenţiile de presă ruse, a indicat miercuri că ţara sa a fost invitată să participe la acest summit ‘la cel mai înalt nivel’.
Statele Unite deţin în acest an preşedinţia rotativă a G20, forum de cooperare economică între principalele ţări dezvoltate şi cele emergente. Summitul G20 urmează să se desfăşoare într-un complex de golf deţinut de familia preşedintelui american Donald Trump la Miami, în Florida.
‘Nu a fost luată încă nicio decizie de acest fel, dar Rusia a participat la fiecare summit la nivelul adecvat’, a declarat joi purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, în briefingul de presă cotidian.
‘Când se va apropia summitul, va fi luată o decizie cu privire la formatul participării noastre’, a adăugat el.
Preşedintele rus, vizat de un mandat de arestare emis de Curtea Penală Internaţională (CPI) pentru presupuse ‘crime de război’ în Ucraina, nu a participat la precedentul summit G20, desfăşurat la Johannesburg în noiembrie 2025. Rusia a fost reprezentată atunci de consilierul economic al Kremlinului, Maksim Oreşkin. Preluare Agerpres

