O aplicație arată harta centrelor unde se pot face mamografii cu bilet de trimitere de la medicul de familie

24 October 2025, 23:08 (actualizat 24 October 2025, 23:10)

Româncele pot afla cu un singur click unde se fac preventiv mamografii gratuite, în condiţiile în care cancerul de sân face ravagii. O aplicatie creată de Federaţia Asociaţiilor Bolnavilor de Cancer arată harta centrelor unde pot face investigaţia cu bilet de trimitere de la medicul de familie.

Emilia avea 31 de ani când a aflat că avea un cancer de sân hormonal, după o ecografie făcută în spitalul în care lucra.

Emilia Petre, supraviețuitoare a două tipuri de cancer la san: Nimeni nu se gândea că la acea vârstă şi mai ales în zona în care a fost tumoarea ar putea fi un neoplasm. Era ceva acolo care mă deranja din punct de vedere estetic. Prima mea tumoare nu era în sân.

Tratamentul făcut la timp a salvat-o. După 19 ani cu investigaţii periodice, inclusiv mamografii, pe care le-a plătit fiindcă şi-a urmat medicul în privat, i s-a depistat alt cancer mamar, triplu negativ, cel mai agresiv.

Emilia Petre, supraviețuitoare a două tipuri de cancer la san: Nu credeam că pot păţi aşa ceva. Sunt şi cadru medical.

Multe românce nu-şi permit să dea sute de lei pentru o mamografie sau o ecografie preventivă. Au dreptul să facă gratis investigaţia, chiar în lipsa unor semne de boală, după 50 de ani, cu bilet de trimitere de la medicul de familie. Dar şi între 30 şi 49 de ani, dacă au risc mare de cancer mamar. Acum însă pot afla uşor, chiar de pe telefon, unde se fac mamografii gratuite pe o rază de 10 km în jurul lor, chiar şi în alte judeţe, prin iMedico. Aplicaţia oferă şi explicaţii despre rezultat.

Alin Bujan, dezvoltatorul aplicației: Dacă selectează o clinică, are datele de contact unde poate suna să-şi facă o programare. Dacă doamna nu se descurcă, avem şi un call-center unde poate suna direct din aplicație.

Lorenzo Radu, coordonator proiect: Judeţul Olt. Furnizorul 1: nu se fac programări la telefon sau online. Furnizorul doi, în teorie, este în această listă în contract cu Casa, practic se fac doar cu plată.

Din păcate, datele la zi arată că zece judeţe nu au nici măcar un centru unde să se facă mamografii gratuite preventive. Unele nu au deloc aparate, altele au, dar clinicile lucrează doar pe bani sau nu au locuri disponibile. În unele judeţe sunt prea puţini medici radiologi şi nu fac faţă solicitărilor nici pentru cazurile depistate cu cancer.


FĂRĂ MAMOGRAFII GRATUITE
sursa: iMedico FABC

Bistriţa-Năsăud
Brăila
Covasna
Giurgiu
Ialomiţa
Ilfov
Mehedinţi
Mureş
Vâlcea
Vrancea

Cezar Irimia, Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer: Este o debandadă totală. Nu ne mai mirăm, nu avem program de screening, dar la mortalitate suntem pe primul loc.

124 de mamografe noi au ajuns, anul trecut, în sistemul public, printr-un proiect cu Banca Mondială, dar multe zac nefolosite, în lipsa contractului cu casa de asigurări.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Am început întâlniri la Ministerul Sănătăţii cu managerii. Până la finalul anului vom avea prima variantă finalizată pentru strategia naţională de screening și prevenție. Va realiza un traseu clar al pacientului. Oamenii nu ştiu unde trebuie să meargă, când, la cine, ce trebuie să ceară.

Clinicile în contract cu Casa de asigurări sunt obligate să facă investigaţiile care se decontează peste plafon.

Larisa Mezinu-Bălan, vicepreședinte CNAS: Vă rog, sesizaţi Casa de asigurări de sănătate dacă furnizorul v-a refuzat cu bilet de tip PREV prevenţie, cu bilet de tip SO suspiciune oncologică. Sunt furnizori al căror contract a fost desfăcut că au refuzat să acorde servicii medicale.

Autoritățile discută și despre extinderea în școli a unui program de educație pentru sănătate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite