O angajată a Inspectoratului Teritorial de Muncă Constanța a fost reţinută după ce a luat mită 20.000 lei
O angajată a Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) Constanţa a fost reţinută de procurorii anticorupţie pentru luare de mită, după ce ar fi pretins şi primit 20.000 de lei de la administratorul unei firme, pentru ca acesta să nu fie amendat în urma neregulilor constatate, a informat, miercuri, DNA.
Conform sursei citate, procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Constanţa au dispus reţinerea pentru 24 de ore a inculpatei D.M., inspector de muncă în cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Constanţa, pentru luare de mită.
Inspectorul de muncă a primit drept mită suma de 20.000 de lei, chiar în sediul instituţiei unde lucra.
“În cursul lunii iunie 2026, inculpata Dobrescu Mihaela, în calitatea menţionată anterior, ar fi pretins reprezentantului unei societăţi comerciale suma de 20.000 de lei pentru a nu constata încălcări ale prevederilor legislaţiei în domeniul relaţiilor de muncă şi pentru a nu dispune măsurile sancţionatorii adecvate împotriva operatorului economic, în cadrul unui control desfăşurat în data de 03 iunie 2026. La data de 09 iunie 2026, inculpata Dobrescu Mihaela a primit de la aceeaşi persoană suma de 20.000 de lei în sediul Inspectoratului Teritorial de Muncă Constanţa, ocazie cu care procurorii anticorupţie au procedat la constatarea infracţiunii flagrante”, se arată într-un comunicat transmis de DNA – Serviciul Teritorial Constanţa.
Inculpata urmează să fie prezentată miercuri judecătorilor Tribunalului Constanţa, cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

