O ambulanță din Gorj a stat o jumătate de oră într-o benzinărie, pentru o cafea, în timp ce transporta un pacient la spital. Se face anchetă disciplinară

3 October 2024, 14:40 (actualizat 3 October 2024, 20:41)

E anchetă disciplinară la Ambulanța Gorj după ce un echipaj a stat o jumătate de oră într-o benzinărie, în drum spre București. În tot acest timp o pacientă aștepta în masină. Protocolul spune clar că ambulanțele nu pot opri dacă sunt în misiune. Conducerea Serviciului Judeţean de Ambulanţă Gorj a aflat de abaterea echipajului după un telefon al pacientei și după datele GPS. Patru angajați sunt cercetați disciplinar.

Echipajul a spus șefului Ambulanței Gorj că a oprit într-o benzinărie pentru jumătate de oră ca să ia o ciocolată pentru pacienta aflată în ambulanță.

Au fost mai multe variante ale poveștii, în realitate echipajul care a plecat cu pacienta care avea o fractură și trebuia transferată la o clinică în București a oprit la o benzinărie din Horezu și a așteptat un alt echipaj care venea de la București, fără pacient, să stea la o cafea.

Totul a ieșit la iveală după ce s-au verificat toate datele tehnice. Echipajul vizat de ancheta disciplinară și-a luat concediu.

Directorul Ambulanței Gorj spune că s-a încălcat protocolul, pacientul nu poate să aștepte în mașină decât dacă este o urgență tehnică, caz în care o altă ambulanță vine și preia pacientul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă