NYT: Pentagonul negociază cu Danemarca pentru stabilirea a trei noi baze americane în Groenlanda

2 April 2026, 18:26 (actualizat 2 April 2026, 19:59)

Cotidianul american The New York Times afirmă că Pentagonul negociază cu Danemarca pentru stabilirea a trei noi baze americane în Groenlanda.

Generalul care conduce Comandamentul de Nord al SUA le-a declarat congresmenilor americani, într-o audiere, că armata urmărește un acces sporit în Groenlanda, mai ales pentru vase și aeronave.

Printre spațiile vizate se numără cel puțin două locuri unde Statele Unite au mai avut baze, în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, dar ulterior au fost cedate Danemarcei și acum găzduiesc aerodromuri de mici dimensiuni.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite