Nuclearelectrica: Ambele unități ale CNE Cernavodă funcționează la parametri normali

25 June 2025, 14:11 (actualizat 25 June 2025, 15:52)

Sursa degajării de fum din partea administrativă a amplasamentului CNE Cernavodă a fost identificată și gestionată, în prezent neexistând niciun risc aferent și ambele unități ale centralei funcționează la parametri normali, informează Nuclearelectrica printr-un comunicat.

ACTUALIZARE ‘În data de 25 iunie 2025, în partea administrativă a amplasamentului CNE Cernavodă, a avut loc o degajare de fum, fără flacără, într-o cameră a Pavilionului Administrativ. Sursa degajării de fum a fost identificată și gestionată, în prezent neexistând niciun risc aferent.(…) Ambele unități ale CNE Cernavodă funcționează la parametri normali’, se menționează în comunicat.

Potrivit sursei citate, degajarea de fum nu a avut impact asupra securității nucleare, personalului, mediului sau producției.

Pompierii au intervenit, miercuri, după ce la Centrala Nuclear-Electrică (CNE) Cernavodă s-a declanșat alarma de incendiu, constatându-se că focul a izbucnit într-o cameră tehnică din pavilionul administrativ.

‘Alarmă de incendiu declanșată la Unitatea 1 CNE Cernavodă, pavilion 0, corp C, parter. Intervine Detașamentul Special Cernavodă cu o autospecială de stingere’, a transmis inițial Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) ‘Dobrogea’.

Conform sursei citate, incendiul, care a izbucnit într-o cameră cu echipamente tehnice din pavilionul administrativ, a fost stins fără a exista alte probleme.

‘Se mai simte miros de fum doar într-o cameră tehnică unde sunt calculatoare, ups-uri și echipamente electrice. Nu mai este fum în alte încăperi, nu sunt probleme, nu se pun în pericol centrala sau alte locuri din apropiere’, a mai informat ISU.

_______________

”Alarmă de incendiu declanșată la Unitatea 1 CNE Cernavodă, pavilion 0, corp C, parter. Intervine Detașamentul Special Cernavodă cu o autospecială de stingere”, a transmis inițial Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) ”Dobrogea”.

Conform sursei citate, incendiul, care a izbucnit într-o cameră cu echipamente tehnice din pavilionul administrativ, a fost stins fără a exista alte probleme.

”Se mai simte miros de fum doar într-o cameră tehnică unde sunt calculatoare, ups-uri și echipamente electrice. Nu mai este fum în alte încăperi, nu sunt probleme, nu se pun în pericol centrala sau alte locuri din apropiere”, a mai informat ISU.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite