Nuclearelectrica: Ambele unități ale CNE Cernavodă funcționează la parametri normali
Sursa degajării de fum din partea administrativă a amplasamentului CNE Cernavodă a fost identificată și gestionată, în prezent neexistând niciun risc aferent și ambele unități ale centralei funcționează la parametri normali, informează Nuclearelectrica printr-un comunicat.
ACTUALIZARE ‘În data de 25 iunie 2025, în partea administrativă a amplasamentului CNE Cernavodă, a avut loc o degajare de fum, fără flacără, într-o cameră a Pavilionului Administrativ. Sursa degajării de fum a fost identificată și gestionată, în prezent neexistând niciun risc aferent.(…) Ambele unități ale CNE Cernavodă funcționează la parametri normali’, se menționează în comunicat.
Potrivit sursei citate, degajarea de fum nu a avut impact asupra securității nucleare, personalului, mediului sau producției.
Pompierii au intervenit, miercuri, după ce la Centrala Nuclear-Electrică (CNE) Cernavodă s-a declanșat alarma de incendiu, constatându-se că focul a izbucnit într-o cameră tehnică din pavilionul administrativ.
‘Alarmă de incendiu declanșată la Unitatea 1 CNE Cernavodă, pavilion 0, corp C, parter. Intervine Detașamentul Special Cernavodă cu o autospecială de stingere’, a transmis inițial Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) ‘Dobrogea’.
Conform sursei citate, incendiul, care a izbucnit într-o cameră cu echipamente tehnice din pavilionul administrativ, a fost stins fără a exista alte probleme.
‘Se mai simte miros de fum doar într-o cameră tehnică unde sunt calculatoare, ups-uri și echipamente electrice. Nu mai este fum în alte încăperi, nu sunt probleme, nu se pun în pericol centrala sau alte locuri din apropiere’, a mai informat ISU.
_______________
”Alarmă de incendiu declanșată la Unitatea 1 CNE Cernavodă, pavilion 0, corp C, parter. Intervine Detașamentul Special Cernavodă cu o autospecială de stingere”, a transmis inițial Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) ”Dobrogea”.
Conform sursei citate, incendiul, care a izbucnit într-o cameră cu echipamente tehnice din pavilionul administrativ, a fost stins fără a exista alte probleme.
”Se mai simte miros de fum doar într-o cameră tehnică unde sunt calculatoare, ups-uri și echipamente electrice. Nu mai este fum în alte încăperi, nu sunt probleme, nu se pun în pericol centrala sau alte locuri din apropiere”, a mai informat ISU.

