“Nu vrem să ni-i aduceți în saci negri!” Familiile ostaticilor din Gaza cer guvernului să ajungă la o înțelegere cu Hamas

17 December 2023, 20:14

Disperare în Israel: rudele ostaticilor aflați în mâinile Hamas își pierd cu fiecare zi speranța că cei dragi se vor întoarce acasă în viață. Vă avertizăm, sunt informații cu un puternic impact emoțional!

Oamenii se tem că, din cauza ofensivei armate israeliene din Fâșia Gaza, răpiții nu mai au șansa de a scăpa vii. Mai ales după moartea celor trei ostatici evrei, uciși accidental chiar de armata israeliană. Familiile cer guvernului să ajungă la o înțelegere cu Hamas. Mii de oameni au strigat, în centrul Tel Avivului, “Nu vrem să ni-i aduceți în saci negri!”.

Zeci de israelieni și-au instalat corturi în fata ministerului Apărării din Tel Aviv. Oamenii nu mai vor să plece acasă până când guvernul nu va relua negocierile pentru eliberarea ostaticilor. Li s-au alăturat mii de protestatari, între ei și foști ostatici, eliberați în perioada armistițiului.

Dacă la începutul crizei – după atacul surpriză al Hamas din 7 octombrie – familiile ostaticilor aveau speranțe că, până la urmă, totul se termină cu bine, acum, după mai bine de două luni, s-a instalat disperarea. Rudele vor ca guvernul să facă orice numai să-i aducă acasă în viață.

Premierul Netanyahu declară însă că presiunea militară trebuie menținută. Totuși, a sugerat că negocierile din Qatar vor fi reluate: Vom lupta până la capăt şi ne vom realiza obiectivele: eliminarea Hamas, eliberarea tuturor ostaticilor, şi siguranţa că Fâşia Gaza nu va redeveni un fief al teroriştilor.

În replică, Hamas afirmă că nu se pune problema eliberării ostaticilor decât dacă Israelul oprește complet operațiunea militară.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite