Noul prim-ministru al Ungariei, primele vizite în străinătate. Peter Magyar merge în Polonia, apoi în Austria
Noul prim-ministru al Ungariei își începe prima sa vizită peste hotare: mai întâi în Polonia, apoi în Austria.
Până recent era o tradiție ca șeful guvernului de la Budapesta să facă prima deplasare la Varșovia.
Peter Magyar vrea să creeze o asociere de țări est-europene care împreună să aibă o voce mai puternică la Bruxelles. El a propus fuzionarea formatelor regionale Vișegrad și Austerlitz pentru o alianță informală care să reunească Ungaria, Austria, Polonia, Cehia și Slovacia – o zonă în care Budapesta a avut o influență istorică. România nu face parte din acest format.
Magyar vrea să se re-apropie de Uniunea Europeană așa cum a făcut-o recent Polonia, după schimbarea sa de guvern, într-un fel în care Ungaria să își poată păstra orientarea conservatoare, dar să poată beneficia și de fonduri de la Bruxelles.

