Noul director general interimar al Romsilva este inginerul silvic Jean Vișan. A fost ales de Consiliul de Administrație, în urma unui concurs
Jean Vișan, inginer silvic cu peste 24 de ani de experiență în domeniu, este câștigătorul concursului pentru funcția de director general interimar al Romsilva, anunță ministerul Mediului, într-un comunicat.
MMAP a anunțat, marți seară, finalizarea procedurii de selecție pentru funcția de director general interimar al Regiei Naționale a Pădurilor – o premieră instituțională în spiritul transparenței și al responsabilității față de păduri.
„Este pentru prima dată când o astfel de procedură este derulată într-un cadru de deplină transparență. Interviurile au fost înregistrate și publicate, iar înaintea deciziei finale a avut loc și o dezbatere publică alături de reprezentanții societății civile. Consider că aceasta trebuie să fie direcția și pe mai departe: reguli clare, transparență și responsabilitate în gestionarea patrimoniului forestier al României” a declarat ministrul Mediului, Diana Buzoianu.
Jean Vișan a fost ales de Consiliul de Administrație. Este doctor în Silvicultură al Universității Transilvania din Brașov. Jean Vișan a condus până acum Direcția de Regenerare-Dezvoltare din Romsilva. De-a lungul carierei, a coordonat proiecte de regenerare a pădurilor și modernizare a infrastructurii forestiere, ocupând funcții de conducere la nivel central și local în cadrul Romsilva.
Jean Vişan va avea un mandat de cinci luni, timp în care trebuie să pună în aplicare planul de reorganizare a Regiei, dacă acesta va fi aprobat. Numărul directorilor ar urma să scadă cu 90%, iar al direcţiilor silvice cu 70%.
,,Îi doresc succes în noul său mandat, domnului Jean Vișan. Urmează o perioadă foarte importantă pentru reforma Romsilva și este mult de muncă și din partea Ministerului Mediului, și din partea #Romsilva. Așteptările sunt clare: un management transparent, responsabil și în interesul protejării patrimoniului forestier național. Este important ca standardele ridicate stabilite prin acest proces să fie respectate și consolidate în perioada următoare” a mai adăugat Diana Buzoianu.
Pentru prima dată, procesul de selecție a fost derulat într-un cadru de deplină transparență, sub coordonarea Consiliului de Administrație al Romsilva. Au fost depuse 25 de candidaturi, dintre care 17 au fost validate. Candidații au susținut în fața membrilor CA interviuri care au fost înregistrate și puse la dispoziția publicului. În plus, înaintea deciziei finale, MMAP a organizat o dezbatere publică alături de reprezentanții societății civile, un demers fără precedent în istoria instituției, se subliniază în comunicat.
MMAP va continua să promoveze standarde ridicate de transparență și responsabilitate, întărind parteneriatul dintre instituții și societatea civilă și asigurând protejarea resurselor naturale ale României pentru generațiile viitoare, se mai arată în comunicat.

