Proteste față de legea salarizării. SANITAS cere retragerea noii legi. Angajații din vămi și Parlament amenință cu greva. Sindicatele din Educație cer garanții

Sindicatele au declanșat primele proteste față de legea salarizării. Federația Sanitas a scos în stradă angajații din sistemul de sănătate, dar au fost și proteste spontane în vămi și la ANAF.