Norvegia va reloca o parte dintre cei 60 de militari ai săi din Orientul Mijlociu, din cauza situaţiei de securitate

Harta Iran - Israel / Sursa: Profimedia image
20 February 2026, 14:15 (actualizat 21 February 2026, 07:56)

O parte din cei aproximativ 60 de militari norvegieni desfăşuraţi în Orientul Mijlociu vor fi relocaţi în Norvegia, precum şi în alte ţări din regiune, din motive de securitate, a declarat vineri un purtător de cuvânt al forţelor armate norvegiene, relatează Reuters.

Preşedintele american Donald Trump a avertizat joi Iranul că trebuie să încheie un acord privind programul său nuclear sau în caz contrar se vor întâmpla “lucruri foarte rele” şi a stabilit un termen limită de 10 până la 15 zile. Iranul a ameninţat că va riposta împotriva bazelor americane din regiune dacă este atacat.

Norvegia a refuzat să spună câţi militari vor fi relocaţi şi ce locaţii sunt afectate.

“Este vorba despre militari care au sarcini precum antrenarea forţelor locale şi alte misiuni”, a declarat pentru Reuters locotenent-colonelul Vegard Finberg de la Cartierul general operaţional comun al forţelor armate norvegiene.

“Aşa cum se prezintă situaţia în prezent, nu este posibil ca ei să îşi îndeplinească principalele sarcini şi acesta este motivul pentru care îi relocăm”, a spus el, adăugând că alte ţări au luat decizii similare în ultimele zile.

Norvegia are forţe staţionate în mai multe locaţii din Irak şi în alte ţări din zonă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite