Noile tehnologii revoluţionează pregătirea viitorilor medici români. Digitalizare cu bani europeni pentru salvarea pacienților

27 December 2025, 21:12

Noile tehnologii revoluţionează pregătirea viitorilor medici români. Studenţii, dar şi rezidenţii de la Universitatea de Medicină şi Farmacie Carol Davila din Bucureşti îşi pot forma mâna pe unele dintre cele mai avansate simulatoare medicale, cumpărate cu bani din PNRR. Pot face şi greşeli din care se învaţă, fără să sufere vreun pacient. Simularea medicală va fi introdusă şi în programa de studiu, inclusiv pentru rezidenţi, care vor avea curricule noi în toate specialităţile.

Sunt doar câteva dintre simulatoarele de top care-i ajută pe mediciniştii de la UMF „Carol Davila” din capitală să se pregătească pentru a salva vieţi. În cel mai mare centru de simulare medicală din ţară, au şansa să înveţe tehnici de diagnostic şi de tratament minim-invaziv şi intervenţional pe care nu le-ar putea exersa în spitale, pe pacienţi.

Bogdan Afanasiuc, student UMFCD, voluntar: Îţi dă o încredere foarte, foarte mare, simţi aşa un sentiment de apartenenţă în sala respectivă. Ştii ce reprezintă acolo şi nu stai doar degeaba şi habar n-ai ce se întâmplă. (întrebare reporter: Aşa simţeai înainte?) Da, eram acolo şi prima mea experienţă stând acolo era la modul ce caut aici şi ce se face aici?

Mircea Bistriceanu, student UMFCD, voluntar în centrul de simulare: Simulatorul chiar a avut un rol-cheie în pregătirea mea de începător. Fratele meu a suferit un eveniment cardiac la vârsta de 16 ani şi de atunci am fost hotărât că trebuie să fiu cardiolog.

Vorel Jinga, rectorul UMFCD: Aici nu se întâmplă nimic cu pacientul, nu are complicații. În cadrul programelor de studiu pentru studenţi se introduce şi partea de simulare medicală. În toate specialităţile se vor face curricule noi pentru rezidenţi, adaptate programelor din Europa.

Cristian Toma, coord. Departament Simulare Medicală, UMFCD: În centrul de simulare poți greși de câte ai nevoie ca să ajungi să faci ceea ce trebuie făcut bine. La final, pacientul să beneficieze de cel mai bun tratament.

Practica făcută pe simulatoare este foarte importantă şi pentru că-i ajută pe viitorii medici să afle care specialitate medicală li se potriveşte mai bine.

Călin Badea, student UMFCD, voluntar în centrul de simulare: Cu ajutorul simulatorului, eu, de fapt, mi-am confirmat faptul că vreau să fac gastroenterologie. Am învăţat chestiunile de bază. (întrebare reporter: Dacă nu ar fi acest simulator, în ce măsură ai avea posibilitatea să faci pe pacient?) – În niciuna.

În pandemie, când accesul la pacienţi era restricţionat, simularea medicală a devenit o prioritate strategică. 9 milioane de euro au fost investiţi în centrul digital de training. Peste 4 milioane au fost obţinuţi prin PNRR pentru digitalizare şi simulatoare. Peste 35 de mii de cursanţi au participat deja la ateliere de formare, inclusiv online.

Ștefan Busnatu, prorector UMFCD: Am reuşit să schimbăm faţa universităţii de medicină şi modul în care educăm studenţii noştri şi rezidenţii. Se pot face lucruri, important e să colaborăm foarte bine.

Sorin Ștefan Decă, secretar gen. adj., Ministerul Educației: Vom avea 60 de universităţi digitalizate (…) pentru a crește calitatea actului educaţional pentru studenţi şi pentru integrarea mai ușoară a acestora în piața muncii.

Universitatea de Medicină din capitală are în plan să mai deschidă un centru de simulare pentru medici şi asistente medicale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite