Noi lovituri israeliene au vizat infrastructura Hezbollah din sudul oraşului Beirut

Hezbollah / Profimedia Images
4 April 2026, 10:13 (actualizat 4 April 2026, 10:14)

Armata israeliană a bombardat sâmbătă în zori periferiile sudice ale capitalei libaneze, Beirut, afirmând că a lovit infrastructura organizaţiei şiite Hezbollah, transmit AFP şi DPA.

Forţele de Apărare Israeliene (IDF) au anunţat pe Telegram că au început ”lovirea infrastructurii Hezbollah din Beirut”.

De asemenea, acţiunile armatei israeliene au vizat mai multe poduri peste râul Litani în scopul tăierii legăturilor unei părţi din sudul Libanului cu restul ţării, potrivit unor experţi militari.

În cel mai recent atac de acest tip, ”avioane militare israeliene au vizat vineri podul ce leagă localităţile Sohmor şi Mashghara, antrenând distrugerea sa”, a indicat Agenţia naţională de informaţii ANI.

Până acum forţele israeliene au distrus cinci poduri peste râul Litani, situat la 30 de kilometri nord de frontiera dintre Israel şi Liban, regiune unde israelienii doresc să creeze o ”zonă de securitate”.

De asemenea, armata israeliană a raportat multiple atacuri cu rachete dinspre Iran în cursul nopţii de vineri spre sâmbătă.

”Echipele de căutare şi salvare se îndreaptă spre centrul Israelului, de unde s-au primit apeluri privind impactul unor rachete”, au menţionat IDF.

Pe de altă parte, trei ”căşti albastre” de naţionalitate indoneziană au fost rănite vineri într-o explozie în sudul Libanului, a anunţat ONU.

Forţa interimară a Naţiunilor Unite în Liban (UNIFIL) a indicat că explozia s-a produs în interiorul unei instalaţii a ONU din apropiere de El Adeisse. Doi dintre soldaţi sunt grav răniţi.

Incidentul de vineri a survenit la câteva zile după ce alte trei ”căşti albastre”, tot de naţionalitate indoneziană, au murit pe 29 şi 30 martie în sudul Libanului, unde armata israeliană şi Hezbollah se confruntă de la finalul lunii februarie. Sursa: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite