Noi detalii despre tânăra care a ajuns în comă, după o singură pastilă de ecstasy. Ce soluții propun specialiștii
Imaginea tinerei care a consumat o pastilă de ecstasy și a ajuns în stare gravă la spital a făcut înconjurul internetului. Medicii au reușit să o salveze, dar starea ei a fost gravă și a făcut complicații. Sute de tineri din România cad în capcana drogurilor, iar pentru mulți dintre ei, medicii intervin prea târziu. Psihologii atrag atenția că o mână de ajutor trebuie să vină în primul rând din familie.
Dr. Radu Țincu, medic primar Anestezie și Terapie Intensivă, Toxicologie: O să vă prezint o realitate tristă și crudă a unei fete de 25 de ani care a ajuns în secția de Terapie Intensivă. A intrat în comă, a făcut convulsii.
După ce medicii au făcut primele analize, au descoperit că totul a plecat de la o pastilă de ecstasy. I-au salvat viața, iar tânăra primește acum îngrijiri medicale.
Dr. Radu Țincu, medic primar Anestezie șI Terapie Intensivă, Toxicologie: Acest caz aduce în prim plan faptul că nu doar supradozele sunt cele care pun probleme de sănătate și pun viața în pericol, iată că și o singură pastilă de ecstasy, care acționează pe un organism despre care nu știm nimic. Nimeni înainte să vrea să se drogheze nu își face o evaluare medicală care să pună în evidență vulnerabilitățile cardiologice, neurologice.
Consumul unor astfel de pastile afectează sistemul nervos central și cardiovascular, arată medicii.
Dr. Radu Țincu, medic primar Anestezie șI Terapie Intensivă, Toxicologie: În cazul de față discutăm cel mai probabil de o vulnerabilitate genetică, despre care nu se știa, care a dus la apariția acestor complicații extrem de grave, a dus la apariția unor crize convulsive, la instalarea stării de comă.
Medicii susțin că e important ca tinerii căzuți în capcana drogurilor să aibă sprijin din partea întregii familii, atunci când încearcă să scape de dependență.
Dr. Eugen Hrișcu, medic specialist psihiatru: Fenomenul acesta al consumului de droguri nu se rezolvă căutând să scapi de consumatorul de droguri, ci se abordează lucrând cu el, cu familia, cu şcoala, cu locul de muncă, e nevoie să construim un sistem complex de prevenire, tratament şi îngrijire. Prevenire înseamnă abordarea acestui fenomen în școli și în comunități, prin programe de prevenție eficiente.
Experții antidrog aduc în discuție și legislația noastră, care nu definește foarte bine toate situațiile consumului de substanțe interzise.
Cătălin Țone, expert antidrog: Legea din România interzice consumul ilicit de droguri, dar explicit, printr-un act normativ, dar nu prevede normă sancționatorie. Din practica judiciară, rezultă că o persoană, dacă are droguri în organism și este depistată pe drumul public, deci este depistată în spațiul public, dar nu conduce, deci nu intră în regimul rutier, practic nu poate fi verificată, nu se poate face test și nu răspunde penal. Dar dacă un consumator de droguri, indiferent de starea lui, este găsit asupra lui cu o substanță suspectă, cu un drog, atunci săvârșește infracțiunea de deținere de droguri pentru consum propriu.
Anul trecut polițiștii au confiscat 1.100 de kilograme de droguri, 4,4 tone de masă vegetală verde și peste 7 tone de substanțe interzise. 3.500 de persoane au fost cercetate, iar dintre acestea, 1.560 au fost reținute.

