Noi audieri la DNA Militar în dosarul în care șeful Statului Major al Apărării, Gheorghiţă Vlad, este urmărit penal pentru complicitate la uzurparea funcţiei
Continuă audierile în dosarul în care șeful Statului Major al Apărării este suspect pentru complicitate la uzurparea funcției. Structura militară a DNA face cercetări într-un dosar în care sunt suspiciuni că mai mulți generali ai armatei române ar fi făcut intervenții pentru suplimentarea locurilor la Facultatea de Educație Fizică și Sport, pentru ca fiicele unora dintre ei să prindă loc la buget pentru a se putea angaja mai apoi în MApN.
Generalul Gheorghiță Vlad e acuzat că ar fi intervenit ilegal pentru suplimentarea unor locuri bugetate la Facultatea de Educație fizică și sport din cadrul UNEFS. Potrivit anchetatorilor, solicitarea ar fi fost făcută în vara trecută de generalul lt. Iulian Berdilă, locţiitor al şefului SMAp.
La audieri, la structura militară a Direcției Naționale Anticorupție, sunt așteptați astăzi studenții care au dat admitere anul trecut la Facultatea de Educație Fizică și Sport din cadrul UNEFS, cei 20 care au trecut de la taxă la buget în urma solicitării despre care procurorii vorbeau în comunicatul transmis ieri – o solicitare făcută de Statul Major al Apărării către Ministerul Educației pentru a suplimenta numărul locurilor bugetate la această facultate, a transmis Ilinca Nazarie pentru Telejurnalul de la ora 12.00.
Într-o declarație pentru TVR Info ieri după amiază, Marius Stoica, rectorul UNEFS, a explicat faptul că o solicitare a fost făcută chiar de el pentru suplimentarea numărului de locuri la acea facultate, pentru că anul trecut în iulie, în momentul admiterii, erau 589 de candidați pe 168 de locuri. Spunea rectorul seara trecută faptul că a făcut o solicitare pentru 50 de locuri, însă că ministerul i-a aprobat 20, între care, între acei 20 de candidați care au trecut de la taxă la buget se aflau și doi copii ai unor generali din armata română.
Printre cei 20 admiși la buget pe lista suplimentară se afla și fiica generalului Şomordolea, fostul secretar general al CSAT. La finalul studiilor, absolvenții urmau să fie încadraţi ca ofiţeri în MAPN. Șeful statului major spune că e nevinovat și se declară surprins de momentul ales pentru acuzații, în condițiile în care faptele sunt de un an, iar țara se află într-un context deosebit de sensibil și complex.
Surse judiciare spun că Șomordolea a fost pus sub învinuire la începutul anului. DNA a anunţat Administraţia prezidenţială iar Şomordolea şi-a dat demisia din CSAT și a fost trecut în rezervă. Era de 10 ani consilier de stat, în funcţia de secretar al Consiliul Suprem de Apărare a Ţării.
Procurorii DNA ar fi obținut informațiile după percheziţii informatice în telefoanele lui Şomordolea, unde au găsit discuţii pe whatsapp pe acest subiect cu generalul Gheorghiţă Vlad.
Gheorghiţă Vlad: Resping categoric acuzațiile care mi-au fost aduse
Șeful Statului Major spune că e nevinovat și se declară surprins de momentul ales pentru acuzații, în condițiile în care faptele sunt de un an iar țara, se află într-un context deosebit de sensibil și complex.
Resping categoric acuzațiile care mi-au fost aduse și afirm fără echivoc că nu am săvârșit nicio faptă de corupție și nu am avut nicio implicare, directă sau indirectă, în activități care ar putea constitui complicitate la asemenea fapte, a scris Gheorghiţă Vlad pe pagina sa de Facebook.
Şeful Statului Major al Apărării a precizat că dosarul este instrumentat de aproape un an și că decizia de punere sub acuzare vine “într-un context deosebit de sensibil și complex la nivel național”: Voi avea încredere că adevărul va rezulta din analiza obiectivă a faptelor și a probelor, însă nu pot să nu observ caracterul cel puțin curios al momentului ales pentru formularea acestor acuzații, în condițiile în care dosarul este instrumentat de aproape un an, iar decizia de punere sub acuzare intervine tocmai acum, într-un context deosebit de sensibil și complex la nivel național.
Ministrul Radu Miruță: Vom vedea care este cea mai bună decizie
Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării: Este strictă responsabilitatea Parchetului și gestionează cazul în consecință, pentru potențialele consecințe pe care această situație le are în desfășurarea activităților la Armata Română, urmează o analiză, este evident. Am luat act de ce s-a întâmplat, vom vedea în perioada următoare care este cea mai bună decizie pentru Armata Română. L-am informat și pe domnul președinte Nicușor Dan despre această situație. Azi dimineață a fost chemat la Parchet. Am văzut și eu, în momentul ăsta, am văzut comunicatul Parchetului. În funcție de discuțiile pe care le vom avea în perioada următoare, vom vedea care este cea mai bună decizie pentru Armata Română.
Generalul Gheorghiță Vlad se află de doi ani și jumătate la conducerea Statului Major al Apărării. Are 56 de ani și e general cu patru stele în cadrul Forțelor Terestre ale Armatei Române. Absolvent al Școlii Militare de Ofițeri Activi de Tancuri, ulterior s-a aflat la comanda mai multor structuri militare. Este veteran al teatrului de operații din Irak, unde a îndeplinit o misiune în 2007.
Grindeanu cere demisia
Președintele PSD și al Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, consideră că șeful statului major la apărării, generalul Gheorghiță Vlad, ar trebui să demisioneze.
Într-o postare pe rețelele de socializare, liderul social democrat arată că orice umbră de îndoială asupra conduitei sale profesionale reprezintă o vulnerabilitate pentru Armata Română.
În aceste momente, România nu își permite astfel de incertitudini la vârful structurilor de apărare, scrie Sorin Grindeanu.

