Noapte de coșmar în județul Vrancea. Ploile au transformat pâraiele în viituri care au luat pe sus mașini și utilaje agricole, au smuls copaci, au distrus garduri și recolte

8 June 2026, 07:30 (actualizat 9 June 2026, 10:19)

Viiturile au făcut ravagii în mai multe localități din județul Vrancea. Zeci de gospodării au fost inundate şi multe familii au fost evacuate. A plouat atât de putenic, încât un părâu din apropierea caselor a fost transformat într-un torent extrem de periculos. Viitura a luat pe sus mașini și utilaje agricole, a smuls copaci, a distrus garduri și recolte din grădini. Pagubele sunt mari şi încă nu au fost complet evaluate.

Zeci de oameni au fost evacuați preventiv, în toiul nopții, în județul Vrancea, după ce viitura formată pe pârâul Slimnic și satul Bogza, unde a rupt un mal și a inundat mai multe gospodării. Autoritățile au emis un mesaj RO-ALERT și au intervenit de urgență pentru scoaterea localnicilor din zonele amenințate de ape.

La miezul nopții, 80 de persoane, dintre care 20 de copii, au fost evacuate preventiv. O parte dintre localnici au fost adăpostiți în căminul cultural, iar alții au mers la rude și prieteni din zone mai sigure ale satului.

Potrivit autorităților, primele evacuări au început pe o stradă aflată foarte aproape de pârâul Slimnic. În momentul în care apa a depășit malurile, viitura a intrat în gospodării și a inundat aproximativ 50 de curți și locuințe.

Apa încărcată cu mâl, crengi și pietriș a măturat ulițele și a intrat în mai multe case. Speriați de viteza cu care a crescut nivelul apei, localnicii și-au luat în grabă actele, medicamentele și câteva haine, apoi s-au adunat în centrul satului, considerat o zonă mai sigură.

„Am ieșit afară și am văzut apa în curte. Soțul era plecat. M-a luat frica, spaima. Aveam și noi niște pui pe acolo. Au murit. Ne-am trezit cu băieții la poartă”, a povestit una dintre localnice.

Autoritățile locale spun că au fost avertizate din timp și au mers din casă în casă pentru a informa populația și pentru a-i convinge pe oameni să părăsească zonele expuse.

În cursul nopții, echipele ISU și autoritățile locale au monitorizat permanent evoluția situației, iar intervențiile au continuat pentru limitarea efectelor inundațiilor și protejarea locuitorilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite